Avevita odontologijos klinika

Fiksuotos neišimamos konstrukcijos

Fiksuotos neišimamos konstrukcijos naudojamos:
 

  • Danties vainiko vientisumo defektų atstatymui, kurių nepatariama atstatyti plombinėmis medžiagomis ar užklotais;
  • Suaugusių žmonių priekinių dantų srities vystymosi ir padėties anomalijom, kurių negalima panaikinti ortodontinėmis priemonėmis;
  • Kramtymo funkcijos sutrikimui atstatyti;
  • Fonetikos ir estetikos sutrikimui panaikinti.
  • Burnoje likusių dantų (atraminių dantų protezavimui), kai reikia fiksuoti lanko atraminį protezą;
  • Fluorozės pažeistiems dantims atstatyti ir pleištiniams defektams pašalinti;
  • Estetiniam pastoviųjų dantų vainikų defektų (pakitusi spalva, pažeista forma, matinis paviršius) protezavimui.


1. Bemetalės keramikos protezai

Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano, jie neturi metalinio karkaso ir nesukelia alergijos, kurią gali išprovokuoti  tam tikri metalai. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Bemetalių protezų privalumas yra tas, kad jie atspindi šviesą kaip naturalūs danties audiniai, tačiau tvirtumu nusileidžia metalo keramikos protezams, todėl pacientams dažniau siūloma protezuojant pavienius priekinius dantis (1 pav.).

1pav.jpg (regular, 250x150)

1 pav. Bemetalė keramika


2. Cirkonio keramikos protezai


Cirkonio keramikos protezai - tai estetiški ir labai tvirti protezai. Jų karkasas yra pagamintas iš cirkonio oksido, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai (2 pav.). Tvirtumu toks protezas lenkia bemetalės keramikos restauracijas, o lyginant su metalo keramika - vietoj tamsaus metalinio karkaso yra naudojamas cirkonio oksido tvirtas baltas karkasas, kuris pasižymi šviesos pralaidumo savybe. Taigi cirkonio keramikai būdinga gera estetika ir tvirta vainikėlio konstrukcija. Rekomenduojame tiek krūminių, tiek priekinių dantų, pavienių ir didelių dantų defektų atstatymui.

pav2.jpg (regular, 401x276)pav22.jpg (regular, 400x276)

2 pav. Cirkonio oksido keramikos vainikėliais atstatyti priekiniai dantys

3. Metalo keramikos protezai (vainikėliai ir tiltai)


Metalo keramikos protezo pagrindas pagamintas iš metalų lydinio, tačiau jis yra padengiamas keramikos sluoksniu, atitinkančiu natūralią dantų spalvą (3 pav.). Vainikėlis atrodo kaip natūralus dantis ir tik įgudusi akis gali pastebėti skirtumą tarp protezo ir jūsų tikrojo danties. Šis protezavimo būdas pastaruoju metu ypač sėkmingai taikomas ir naudojamas protezuojant tiek priekinius dantis tiek šoninių dantų grupę, tačiau jis turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks skaidrus kaip natūralus dantis, kuris yra linkęs šviesą sugerti.

pav3.jpg (regular, 450x379)pav33.jpg (regular, 475x381)

3 pav. Metalo keramikos vainikėlis ir tiltas


4. Metalo plastikos protezai (vainikėliai ir tiltai)

Protezai liejami laboratorijoje iš metalų lydinio. Dantų konstrukcijos pagrindas yra metalinis karkasas, kuris iš priekinės pusės padengtas plastmase. Pastaroji parenkama pagal burnoje likusių dantų spalvą. Vainikėliai ir tiltai tiksliai priglunda prie natūralių danties audinių, tačiau šios konstrukcijos estetinis vaizdas nėra priimtinas pacientam, ypač tais atvejais kai reikia atstatyti apatinio žandikaulio dantų ar dantų eilių defektus, kadangi kalbant matosi ne tik plastmasinė apdaila, bet ir metalinis karkasas. Metalo plastikos plastmasė per ilgesnį laiką atšoka arba nudyla, pakeičia spalvą, gali alergizuoti burnos ertmės gleivinę.5. Lieti fiksuoti protezai


Iš metalų lydinio pagaminti pavieniai vainikėliai ar tiltai, nepadengti jokia kita medžiaga (4 pav.). Dažniausiai naudojami, kai dėl finansinių sunkumų pacientai negali pasirinkti estetiškai pranašesnių konstrukcijų. Rekomenduojami tais atvejais, kai burnoje yra likę pavieniai dantys, kuriuos reikia apvilkti vainikėliais tam, kad kramtymo funkciją pilnai būtų galima atstatyti plokšteliniais ar lanko atraminiais išimamais protezais.

pav4.jpg (regular, 388x320)

4 pav. Lietas vainikėlis


6. Mikroprotezai (įklotai, užklotai, porceliano arba kompozito laminatės)

Mikroprotezu vadinama grupė, vieno danties nedidelį arba vidutinio didumo vainiko defektą, atstatančių konstrukcijų, kurioms priklauso įklotas, užklotas ir laminatė.

           

Įklotai ( Inlay) ir užklotai ( Onlay)

Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Užklotas yra didelis danties vainiko įklotas, dengiantis iš viršaus nors vieną iš danties kramtomųjų gumburų (5 pav.). Griežtos ribos tarp pastarųjų restauracijų nėra. Didinant įkloto matmenis, tam tikru momentu tampa tikslingiau vartoti terminą užklotas, tačiau tai nereiškia, jog konstrukcija keičiasi iš esmės. Pagal susitarimą, siekiant išvengti painiavos, tiek įklotu, tiek užklotu yra vadinama tik laboratorijoje pagaminta danties restauracija iš keramikos, metalo ar kompozicinės medžiagos. Terminų įklotas ir užklotas pavadinimai kilę iš jų santykio su dantimi: pirmasis įklojamas į dantį, antrasis - užkloja danties dalį ar visą dantį. Priekiniai dantys, tokie kaip kandžiai ir iltys, neturi kramtomojo paviršiaus, todėl terminas užklotas nėra taikomas priekinių dantų restauracijoms. Įklotus į priekinius dantis, ypač į iltinius, pagaminti galima, nors praktikoje tai daroma itin retai.

pav5.jpg (regular, 495x271)

5 pav. Keramikinis užklotas


Porceliano laminatės


Įklotų ir užklotų sąlyginiu analogu priekiniuose dantyse būtų konstrukcija, vadinama laminate. Laminatės perdengia visą danties priekinį paviršių, tačiau dažniausia laminačių pritaikymo sritis yra estetinio burnos vaizdo pagerinimas (6 pav.).

pav6.jpg (regular, 281x172)pav66.jpg (regular, 250x163)

6 pav. Porceliano laminatės

Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtim dantų lanke, kai nori pagražinti ir restauruoti nuosavus pakeitusius spalvą, pradėjusius gesti dantis ar yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais, kai nori pašalinti dantų traumų pasekmes, dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas, o gal tiesiog pageidauja „holivudinės" tviskančios šypsenos, tikslą pasiekti padeda keramikinės laminatės. Laminatės - tai ypač plonos (iki 0,3 - 0,5 mm storio), dirbtinės porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi dantys šlifuojami tik iš priekinio paviršiaus. Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi, be to, nekeičia spalvos ir nepraranda blizgesio, yra atsparus kavos, arbatos ar rūkalų poveikiui. Dantenų audiniai porcelianą geriau toleruoja, nepasitaiko alerginių reakcijų.

Mūsų šalyje užklotai nėra plačiai paplitę dėl sąlyginai aukštos kainos, palyginti sudėtingos gamybos technologijos ir pakankamai retai pasitaikančių tokių klinikinių situacijų, kur užkloto pranašumas prieš kitas restauracijas, tokias kaip plombos ir vainikėliai, būtų akivaizdus.7. Dantų atstatymas lietais, stiklo pluošto ir keramikiniais kultiniais įklotais

Kultiniai įklotai


Kultiniai įklotai - tai konstrukcijos, kurios naudojamos norint atkurti pažeistus danties vainiko audinius, kai likęs jų kiekis nepakankamas, kad būtų galima atstatyti plombinėmis medžiagomis ar vainikėliu. Kai dantys smarkiai suirę dėl karieso ar traumos, tačiau likusios sveikos jų šaknys. Kultiniai įklotai atstato danties kultį ir suteikia galimybę išsaugoti net tą dantį, kuris yra stipriai pažeistas. Atstačius pažeisto danties kultį kultiniu įklotu, sekančiu etapu jis protezuojamas vainikėliu, kuris galutinai atkuria danties anatominę formą.

Protezuojant endodontiškai gydytus dantis dažniausiai tenka gaminti kultinį įklotą. Nuo cementavimo medžiagos ir vainikėlio tipo kuris bus naudojamas atstatant dantis, priklauso kokios konstrukcijos įklotas bus daromas. Jei dantys bus velkami lietais metaliniais, metalo plastikos ar metalo keramikos vainikėliais, gali būti naudojami lieti metaliniai kultiniai įklotai. Jie liejami laboratorijoje pagal gydytojo pagamintą plastmasinį ar vaškinį modelį. Metaliniai įklotai gali persišviesti per vainikėlį arba sumažinti jo skaidrumą, Metalinis įklotas taip pat gali persišviesti ir pro kaklelinę šaknies sritį, todėl dantenos gali atrodyti nesveikai. Jie naudojami tik tada kai protezuojama lietų konstrukcijų fiksuotais protezais.

Stiklo pluošto kultiniai įklotai (7 pav.) 

Jų spalva atitinka natūralią danties kulties spalvą, gamybos procesas trumpesnis, nes įklotas gaminamas klinikoje to pačio vizito metu. Vieno apsilankymo užtenka, kad dantis būtų paruoštas protezavimui vainikėliu. Įkloto pagrindą sudaro stiklo pluošto kaiščiai, kuriais sutvirtinama danties šakninė dalis, o kultis atstatoma specialia plombine medžiaga.

pav7.jpg (regular, 302x288)

7 pav. Stiklo pluošto kaiščiai

Keramikiniai kultiniai įklotai 

Pagrindinis privalumas, jog jų spalva panaši į danties audinių spalvą. Naudojant keramikinį kultinį įklotą, dirbtinio danties spalva ir optinės savybės bus panašios į natūralių dantų. Jis nepersišviečia pro plonus dantenų audinius, todėl nepakinta kaklelinė danties šaknies sritis.

Stiklo pluošto ir keramikiniai kultiniai įklotai puikiai tinka dantims, kurie bus velkami bemetalės keramikos ar cirkonio keramikos vainikėliais.


Į viršų