Avevita odontologijos klinika

Gegužės 12-oji - Europos Periodontologijos diena.

Atgal

Gegužės 12-oji - Europos Periodontologijos diena. Šios dienos tikslas - didinti žmonių sąmoningumą apie periodonto sveikatą ir ligas bei skatinti rūpintis savo burnos sveikata.

Periodontitas - 6 pasaulyje labiausiai paplitusių ligų sąraše. Periodontitas  ne tik yra dažniausia suaugusiųjų dantų netekimo priežastis, bet taip pat yra susijęs su tokiomis sisteminėmis ligomis kaip cukrinis diabetas, artritas, aterosklerozė, kvėpavimo takų infekcijos, insultas ir kardiovaskulinės sistemos ligos. Jis gali lemti ankstesnį gimdymą ir mažą naujagimio svorį.

periodonto-ligos.jpg

Dažnai žmonės nežino, kad serga periodontitu, iki tol kol liga būna smarkiai pažengusi. Tik laiku pradėtas gydymas gali padėti išvengti dantų netekimo. Paprastai periodonto ligos yra neskausmingos, tad reikia pastebėti pirminius ligos požymius, pvz., dantenų kraujavimą, blogą kvapą, atsiradusį dantų paslankumą. Atkreipkite dėmesį, jeigu valantis dantis kraujuoja dantenos, jeigu jaučiate blogą kvapą, jeigu rūkote, jeigu šeimoje yra sergančiųjų periodonto liga, jeigu šią ligą nustatė jūsų artimiesiems (nes bakterijos perduodamos per namų apyvokos daiktus, bučinius), sergate cukriniu diabetu. Taip pat svarbu kiekvieno profilaktinio apsilankymo pas gydytoją odontologą metu tirti ir vertinti dantų būklę.

Pateikiame Jums, Lietuvos periodontologų draugijos sudarytą anketą, kuri padės įsivertinti jūsų burnos sveikatą ir atpažinti periodontito pradžią.

periodonto anketa

Kokios yra periodonto ligos

 • Gingivitas  – dantenų uždegimas. Pagrindiniai jo požymiai yra kraujavimas valantis dantis, padidėjusios dantenos bei jų spalvos pokytis (raudonos, ar melsvai raudonos dantenos). Gingivitu, arba dantenų uždegimu, dažniau serga  jauni žmonės,  paaugliai, vaikai. Suaugę žmonės, dažniau serga sunkesne forma – periodontitu.
 • Negydomas gingivitas ilgainiui progresuoja į periodontitą – dantį supančių atraminių audinių (kaulo, raiščių) uždegimą ir praradimą. Periodontitas pasireiškia dantenų uždegimu, dantį supančio kaulo ir jį prilaikančių raiščių nykimu, nišų (tuštumų), vadinamų kišenėmis, susidarymu. Šis procesas jau yra negrįžtamas. Gingivitą galima išgydyti laiku ėmusis tinkamų priemonių ir neliks dantenų pakitimų, skirtingai nei periodontitą, jo sukelti pažeidimai yra negrįžtami, galima tik stabdyti ir palaikyti, kad ši liga neprogresuotų.

Periodontito požymiai:

 • Lėtinis dantenų uždegimas;
 • Dantenų kraujavimas;
 • Blogas burnos kvapas;
 • Didelis kiekis minkštųjų apnašų;
 • Periodonto kišenių formavimasis;
 • Dantų klibėjimas;
 • Dantenų pūliavimas;
 • Dantų netekimas.

Norint išvengti dantenų ligų svarbiausia yra tinkama dantų priežiūra bei burnos higiena:

 • Taisyklingas kasdienis dantų, tarpdančių, liežuvio valymas, dantenų masažavimas. Jeigu valymo judesiai yra taisyklingi, tada valant dantis šepetėliu, dantenoms pakanka masažo. Dantų šepetėlis turi būti minkštais šereliais. Yra specialūs pagalbiniai dantų šepetėliai, būtini sergant periodontitu – tai tarpdančių šepetėliai, juos parenka gydytojas, atsižvelgdamas į tarpdančių dydį. Periodonto ligomis sergantiems žmonėms yra  specialių dantų pastų, turinčių savo sudėtyje priešuždegiminių medžiagų, antiseptinių, antibakterinių medžiagų
 • Dantų apnašų valymo kontrolė. Ar tinkamai nusivalėte dantų apnašas galite pasitikrinti ir namuose naudojant specialias dantų apnašas išryškinančias tabletės arba skystį. Išsivalius dantis, reikia pakramtyti specialią tabletę, praskalauti burną vandeniu ir tos dantų vietos, kurių kruopščiai neišvalėte, nusispalvins mėlyna ar raudona spalva. Tuomet dar kartą paėmus šepetėlį išvalykite nešvarias vietas. Švarus danties paviršius nenusispalvina, nusidažo tik dantų apnašos.
 • Burnos skalavimas antiseptiniu skysčiu. Kai kuriuos tirpalus galima nusipirkti prekybos centre, bet gydymui skirtus tirpalus rekomenduojama pirkti vaistinėse, prieš tai pasikonsultavus su gydytoju odontologu. Prekybos centruose parduodami burnos skalavimo skysčiai dažniau skirti tik profilaktikai.
 • Taisyklinga ir racionali mityba. Visavertė mityba įtakoja viso organizmo o taip pat ir dantų būklę.
 • Reguliarūs vizitai pas gydytoją odontologą. Profilaktinių apsilankymų metu galiam laiku pastebėti dantenų ligas, dantų kariesą ir užkirsti kelią tolesniam dantų gedimu. Būtina laiku sutaisyti sugedusius dantis, kadangi bakterijos.
 • Reguliarus dantų apnašų šalinimas. Apnašų valymo kontrolę kas pusę metų turi patikrint burnos higienistas, jis nustatys ar tinkamai prižiūrite dantis, rekomenduos jums tinkamiausias higienos priemones, įvertins dantų būklę ir nuvalys susikaupusias apnašas, kurių nebegalima nuvalyti dantų šepetėliu namuose. Paprastai visi pacientai teigia, kad jie ilgai ir gerai valosi dantis ir nesupranta, kad dantys valant juos kiekvieną dieną ryte ir vakare vis vien gali būti tinkamai neišvalomi. Tačiau apžiūrint ir objektyviai įvertinus, matoma tikroji padėtis. Apnašų valymo kontrolės metu pacientui parodoma, kur jis valydamasis turi atkreipti dėmesį, kad puikiai ir kruopščiai išvalytų visus dantų paviršius, tarpdančius bei išvengtų burnos ligų.

Kaip gydomas gingivitas ir periodontitas?

 • Apsilankymo pas odontologą, jo metu pašalinami dantų akmenys bei minkštosios apnašos ir apnašų kaupimąsi ir užsilaikymą lemiantys faktoriai,
 • Mokoma taisyklingos asmeninės burnos higienos, taisyklingo dantų ir tarpdančių valymo, pacientai  konsultuojami apie tinkamą mitybą.
 • Šalinami nebeišgydomi dantys ir sriegiami  implantai arba gaminami dantų protezai.
 • Gydomi dantys: taisyklingai gydomi, plombuojami dantys, šalinamos sugedusių dantų šaknys, poliruojami dirbtiniai vainikėliai ir plombos, sutvirtinami paslankūs dantys.

Į viršų