Avevita odontologijos klinika

Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programa

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet Lietuvoje vykdoma vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Nors valstybė skiria pakankamai lėšų vaikų dantukų priežiūrai, dalis pinigų lieka nepanaudota. todėl, kviečiame Jus pasirūpinti savo vaikų dantukų apsauga nuo ėduonies ir dalyvauti vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje.

Ši programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. 

Silantai – tai dantų ėduonies (karieso) profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas ir taip jas apsaugančios nuo dantų ėduonies. Beje, silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai, tai yra, odontologijos įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos.

Apsauga nuo ėduonies

Ėduonis – viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantų ligų vaikų bei paauglių tarpe. Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų - jau pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresnių vaikų dantys.  Įvairių šalių mokslininkų duomenimis,  ėduonis krūminių dantų vagelėse sudaro 50–88 proc. visų vaikų ir paauglių dantų ėduonies atvejų. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 69,4 proc. 7–8 metų vaikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių yra pažeisti ėduonies.

Kada geriausias laikas silantams

Laikas, tinkamas silantavimui, gana trumpas. Geriausia dengti ką tik išdygusius dantukus, nes jie dar būna nevisai susiformavę, emalis porėtas, nevisiškai mineralizuotas. Visiškai dantų mineralizacijai reikia apie poros metų, todėl pirmuosius du metus po išdygimo dantukai yra ypač jautrūs kariesui. Dančiui išdygus, jo vagelės greitai apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių, o tada silantuoti jau per vėlu – ėduonis tik užkonservuojamas. Todėl gydytojai ir susiduria su pacientų nusivylimu silantais – po jais dantis gali sugesti. Taigi kiekvienas odontologas kiekvieną situaciją priverstas vertinti atskirai.

Sužinok, pasinaudok, būk sveikas!

Jei turite 6–14 metų amžiaus vaikų ir dar nepasinaudojote Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, kreipkitės į savo odontologą. Pasirūpinkite savo vaikų dantukais ir užkirkite kelią ėduoniui!


Į viršų