Psichikos sveikatos centras

Vaikų ir paauglių psichikos sutrikimų gydymas

Paauglio psichinės sveikatos problemos daro didelę žalą jo psichosocialiniam prisitaikymui. Labiausiai paauglių psichosocialinį prisitaikymą trikdo depresija. Depresiški paaugliai dėl nuotaikos problemų, energingumo stokos, menkos savivertės, polinkio atsiriboti patiria bendravimo su bendraamžiais sunkumus, blogėja jų mokymosi rezultatai, nukenčia užklasinė veikla, auga jų saviizoliacija, arba priešingai – pasireiškia delinkventinis elgesys, kai vartojamos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos. Šis sutrikimas yra vienas svarbiausių paauglių savižudybės rizikos veiksnių.

Paauglių depresija yra sutrikimas, kuris gali būti sukeltas įvairių priežasčių ir paprastai apima nusiminimo, liūdesio, savivertės ir interesų praradimą. Paauglių depresija paprastai grindžiama tuo, kad paaugliai bręsta ir tam turi įtakos lytiniai hormonai. Nors daugumai paauglių depresija yra normalus procesas, yra ir kitų priežasčių, kodėl paauglys gali susirgti depresija: fizinės ar emocinės vaikų prievartos, lėtinės ligos ir gyvenimo įvykių stresas, tokių kaip mylimojo praradimas, nesėkmės mokykloje. 

Simptomai. Yra daug simptomų, susijusių su paauglių depresija. Jie dažnai panašūs į suaugusiųjų depresijos simptomus. Tai apima chronišką nuovargį, dėmesio sutelkimą į problemas ir uždavinius, koncentracijos trūkumą ir dirglumą. Kai depresija progresuoja, paauglys gali tapti neramus ir išsiblaškęs, nes bandymas spręsti šią problemą sekina. Kiti simptomai yra verksmas, šaukimas, bendri nusiskunskundimai arba mieguistumas. Arba gali būti ilgas ir gilus miegas bei labai sunku pabusti, kai žadina. Arba kaip tik nereguliarus miegas, negalėjimas užmigti visą naktį. Šie nereguliarūs miego įpročiai neretai būna susiję su vaikų ir paauglių depresija.
Psichozės depresijos ir kitų psichikos būklių, pavyzdžiui, šizofrenijos simptomai yra haliucinacijos ir kliedesiai.

Elgesio sutrikimų turintys paaugliai pasižymi mažesne saviverte, žemesniais akademiniais pasiekimais, menkesniais socialiniais įgūdžiais. Tokie paaugliai dėl socialių, emocinių ir elgesio problemų dažnai pašalinami iš mokyklos, o tai dar labiau sunkina tolesnį jų psichosocialinį prisitaikymą.

Gydymas. Paauglių depresiją reikia gydyti profesionaliai. Yra daug įvairių gydymo metodų. Vienas iš svarbiausių gydymo metodų yra gydymas terapija, kuris suteikia paaugliui galimybę pasikalbėti apie jo klausimus su patarėju (gydytoju), kuris turi nešališką nuomonę. Gali būti paskirtas ir medikamentinis gydymas. Konsultacijos metu, šeimos gydytojas, nustato kokios rūšies vaistai yra tinkamiausi paaugliui. 


Į viršų