Psichikos sveikatos centras

Girtuoklis ir alkoholikas – ne tas pats

Atgal

Nepagydoma, nuo lyties, išsilavinimo ir intelekto koeficiento skirtumų nepriklausoma priklausomybė – alkoholizmas – yra apaugusi gandais, mitais, įvairiais požiūriais. Lietuvoje iki šiol neatliekami išsamesni alkoholizmo tyrimai, mažai žinoma apie šios priklausomybės gydymo naujoves.

Alkoholizmas - biologinė, ar psichologinė-socialinė liga? Ar sirgti alkoholizmu yra tas pats, kas sirgti gripu, reumatu? Ar vienas pats, tik valios pastangomis, „tikras“ alkoholikas gali liautis gerti? Medikai, psichologai ir psichiatrai neturi vieno aiškaus atsakymo. Tiksliau, atsakymai keičiasi laikui bėgant ir su alkoholio problema susidūrusiam žmogui daug sunkiau surasti išeitį, nei pasiligojusiam reumatikui ar džiovininkui.

Naują požiūrį į alkoholizmą ir jo gydymą portalui lrytas.lt išdėstė psichiatras, klinikos Baltijos psichikos centro psichiatras - priklausomybės ligų gydytojas Darius Diržys. Jis suabejojo įsigalėjusia nuomone, kad alkoholizmas yra medicininė liga, kaip ir daugelis kitų. „Labai skiriasi medicininiai, socialiniai ir teisiniai aspektai. Pavyzdžiui, jei nusikaltimas padaromas apsvaigus nuo alkoholio, tai yra sunkinanti aplinkybė. Bet nelaikoma sunkinančia aplinkybe, jei nusikaltimo metu asmuo sirgo gripu, reumatu ar panašiai“, - vaizdingai paaiškino psichiatras. D.Diržys teigė, jog alkoholizmo negalima apibrėžti kaip grynai medicininės ligos ir tikino, jog potraukio alkoholiui gydymas yra kova ne su priežastimi, o su pasekmėmis. „Daug žmonių suserga širdies ir kraujagyslių ligomis, nes valgo per daug sūraus maisto. Bet juk negydomas potraukis druskai, o raginama keisti mitybos įpročius. Alkoholio vartojimas irgi yra įprotis, malonumo apsvaigti siekis. Tai yra mūsų prigimtyje. Dabartinė psichiatrija stengiasi kiekvienam alkoholikui individualiai surašyti kitokį gyvensenos scenarijų, nei jis buvo įpratęs“, - kalbėjo psichiatras. Naujosios metodikos esmę jis populiariai palygino su džiazo grojimu: niekada nekartoti to paties žingsnio. D.Diržys abejoja, ar teisūs tie medikai, kurie pabrėžia, jog alkoholizmas yra nepagydoma liga, kad ir visą gyvenimą negeriantis alkoholikas – ligoniu ir lieka. „Žmogui atimama viltis, jis verčiamas pasijusti pasmerktas amžinai kančiai, išskirtinis, blogąja šio žodžio prasme“.

Šaltinis lrytas.lt


Į viršų