Avevita klinika

Žmogaus papilomos viruso tyrimas

Žmogaus papilomos virusas – tai gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas. Vaistų nuo ŽPV nėra. Vienintelis būdas išvengti gimdos kaklelio vėžio – anksti nustatyti ir gydyti ikivėžinius pakitimus.

PSO duomenimis, pasaulyje kasmet diagnozuojama apie pusę milijono naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Nustatyta, kad iki vėžinius pokyčius ir vėžį dažniausiai sukelia į gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląsteles pakliuvusi žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra viena dažniausių lytiniu būdu plintančių ligų. Moterys, kurioms diagnozuotas  gimdos kaklelio vėžys ir kurioms atlikta biopsija, 99,7% atvejų turėjo aukštos rizikos ŽPV.  Todėl tiriant riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu atliekamas PAP citologinis tyrimas bei nustatoma ar moteris nėra užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu.

Masinis ir nuolatinis PAP tyrimo atlikimas JAV ir kitose išsivysčiusiose šalyse buvo viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko gimdos kaklelio vėžio susirgimų ir mirčių nuo jo skaičius sumažėjo.

Kam reikalingas tyrimas?

Moteris nejaučia jokių užsikrėtimo virusu ar gimdos kaklelio vėžio vystymosi simptomų. Todėl labai svarbu anksti nustatyti GKV rizikos veiksnius ir pirmuosius, dar akimi nepastebimus  ląstelių pakitimus. Onkocitologinis tepinėlis iš gimdos kaklelio, imamas dėl galimų mikroskopinių ląstelių pakitimų ieškant vėžinių ląstelių. Gimdos kaklelio citologinis tyrimas nustato, ar gimdos kaklelio ląstelės normalios, ar nėra pakitimų arba vėžio.

Nežymūs gimdos kaklelio epitelio pokyčiai dažniausiai gali atsirasti 25–35 metų amžiaus moterims, bet pasitaiko ir vyresnėms. Yra įvairių rekomendacijų, kas kiek laiko reikėtų tirtis, tačiau, jei finansinės galimybės leidžia, patariama aktyvų lytinį gyvenimą gyvenančiai merginai ar moteriai pasitikrinti kartą per metus. Per ilgesnį laikotarpį gali atsirasti labai akivaizdžių pakitimų.

Ko galite tikėtis? 

Kai gimdos kaklelio tyrimas be pakitimų, galite būti ramios. O jei sulaukėte atsakymo, kad yra nežymių pakitimų, gydytojas patars tyrimą kartoti - kas ketverius ar kas pusę metų. Nežymūs pakitimai stebimi ir negydomi. Be to, ginekologas gali rekomenduoti atlikti kolposkopiją - tai instrumentinis tyrimas, kai mikroskopu apžiūrimas gimdos kaklelis. Atsižvelgiant į atsakymą gali tekti daryti biopsiją - paimti gimdos kaklelio gabalėlį diagnozei patvirtinti. Esant žymiems pakitimams taip pat atliekama biopsija. Jeigu šis tyrimas parodo, kad yra vėžio grėsmė, siūloma pašalinti gimdos kaklelio pakitusią dalį. Tai nesudėtinga operacija. Pašalinamas nedidelis, kelių centimetrų audinių plotas, ir liga visiškai išgydoma. Kitaip ji gali vystytis - didelė tikimybė susirgti vėžiu.

Kartais atlikus tyrimą gaunamas atsakymas, kad pakitimai yra neaiškios kilmės, todėl patariama tyrimus kartoti kas keturis mėnesius. Jeigu atsakymas tris kartus toks pats, būtinai rekomenduojama biopsija.

Patartina.

Šis testas moteriai turėtų būti atliekamas tarp menstruacijų (geriausias laikas – praėjus 10–20 dienų nuo pirmosios menstruacijų dienos). Maždaug 2 dienas prieš PAP testą moteris turi neplauti makšties, nenaudoti spermicidinių kremų, putų bei gelių, vaginalinių medikamentų (išskyrus nurodytus gydytojo).


Į viršų