Avevita klinika

Akių ligų tyrimai

Pasiruošimas

Specialaus pasiruošimo akių tyrimams nereikia. Tačiau reikėtų žinoti, kad:

istock_000011770384small.jpg (regular, 500x333)

  • pas akių gydytoją reikia ateiti nesidažius akių kosmetika;
  • jei nešiojate kontaktinius lęšius, apsilankymo pas gydytoją dieną geriau jų nesidėti, ateiti su akiniais;
  • jei apžiūros metu bus plečiami akių vyzdžiai dėl akies dugno tyrimo, kelias valandas po to bus sunku matyti iš arti, taip pat nerekomenduojama po tyrimo vairuoti automobilį.

 

Akies dugno fotografija

Tai tinklainės centrinės dalies fotografavimas didelės skiriamosios gebos akių dugno kamera skaitmeniniu formatu. Tai leidžia fiksuoti akių dugno centrinės dalies pakitimus, juos dokumentuoti ir objektyviai stebėti dinamiką. Akies dugnas fotografuojamas išplėtus vyzdį. 

Akies echoskopija (AB skenavimas)

Šis metodas vertingas tuomet, kai akies optinės terpės yra drumstos ir giliųjų akies darinių negalima įžiūrėti kitais metodais. Ultragarso virpesiai lengvai pereina akies audinius, nepriklausomai nuo jų skaidrumo. Ekrane matomas vaizdas dvimatėje erdvėje. Galima nustatyti tinklainės atšoką, intraokulinį auglį, stiklakūnio patologiją, intraokulinį svetimkūnį ir kitus sutrikimus. Nustatoma patologinio židinio forma, dydis, topografija. 

Akinių parinkimas

Esant bet kokiai refrakcijos ydai, reikalingi akiniai. Jie parenkami naudojant bandomuosius rėmelius, į kuriuos sudedami reikalingi stiklai, arba specialiais aparatais - foropteriais. Parinkus akinius, išrašomas receptas, kuriame nurodomas atstumas tarp vyzdžių centrų. Koreguojamųjų akinių parinkimo kokybė tikrinama specialiais testais. 

Akipločio nustatymas

Kompiuterinė perimetrija. Akiplotis - tai erdvė, kurią žmogus mato nejudindamas akies. Šis tyrimas svarbus ankstyvai daugelio akių ligų (glaukoma, kraujotakos sutrikimas tinklainėje, regos nervo ligos) ir galvos smegenų pažeidimo vietos diagnostikai. Akipločio tyrimas kompiuteriniu perimetru trunka nuo 15 iki 40 min.

Akispūdžio matavimas

Akispūdis - tai akyje esančių skysčių vidaus spaudimas. Jis priklauso nuo skysčio gamybos ir nutekėjimo pusiausvyros. Normalus akies spaudimas svyruoja nuo 10 iki 20 mmHg. Akispūdžio pakitimai būdingi daugeliui ligų. Nuo 40 metų akispūdis turi būti profilaktiškai matuojamas kasmet. 
Akių spaudimas matuojamas kontaktiniais tonometrais bei automatiniu bekontakčiu tonometru. Juo spaudimas matuojamas oro srove, neprisiliečiant prie akies. Tai ypač aktualu alergiškiems žmonėms ir sergantiems akių uždegimais.

Akių dugno tyrimas - oftalmoskopija

Tai svarbus tyrimas nustatant akies regos nervo ir tinklainės uždegiminius, degeneracinius ar kraujotakos sutrikimus. Taip pat būtina apžiūrėti akių dugną sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, esant galvos smegenų pakitimams ir kitoms ligoms. 
Akių dugną galima apžiūrėti įvairiomis priemonėmis, tačiau visada prieš tai reikia išplėsti vyzdį. Dėl plataus vyzdžio kurį laiką gali būti sutrikęs matymas, sunkiau matyti iš arti.

Akomodacijos rezervų nustatymas

Akomodacija - tai akies prisitaikymas aiškiai matyti daiktus, esančius įvairiu atstumu. Žiūrint į arti esančius daiktus, akis akomoduoja - susitraukia krumplyno raumuo, lęšiukas labiau išsigaubia ir taip padidėja akies laužiamoji galia. Akomodacijos rezervai parodo, kiek akomodacijos dar nėra panaudota. Kuo mažiau nepanaudotos akomodacijos, tuo akis greičiau pavargsta. Tai nustatoma oftalmologinėmis skiaskopinėmis liniuotėmis.

Apžiūra plyšine lempa - biomikroskopija

Tai labai tobulas ir pagrindinis akies tyrimo metodas. Tiriant akį plyšine lempa, gaunami akies skaidriųjų terpių optiniai pjūviai, vaizdas padidinamas 5-60 kartų. Taip apžiūrimos visos akies struktūros ir nustatomi smulkiausi pakitimai.

Ašarų sekrecijos nustatymas - naudojamas Širmerio mėginys

Tai 0,5 cm pločio ir 4 cm ilgio filtruojamo popieriaus juostelė. Ji dedama po apatiniu voku ir po 5 min. matuojama, kiek sušlapo. Taip nustatoma, ar ašarojimas yra padidėjęs, ar akyse trūksta ašarų ir vystosi sausų akių sindromas.

Biometrija - akies ašies ilgio matavimas

Tyrimas atliekamas ultragarso aparatu A sistema (vienmatėje erdvėje). Gaunamos tam tikros echogramos. Šis tyrimas svarbus progresuojančiai trumparegystei nustatyti. Taip pat būtina matuoti akies ašies ilgį prieš kataraktos operaciją, nes taip apskaičiuojamos dirbtinio lęšiuko dioptrijos.

Egzoftalmometrija

Akies padėties akiduobėje nustatymas. Sveikos akys iš akiduobių išsikišusios 17-19 mm, normalus skirtumas tarp akių - 1,5-2 mm. Šis tyrimas svarbus esant skydliaukės patologijai, akiduobės traumų, auglių atveju.

Fluorescencinė angiografija

Tai diagnostinis tyrimas, skirtas tinklainės ir gyslainės kraujotakai įvertinti. Šis tyrimas padeda patvirtinti diagnozę, parinkti geriausią gydymo taktiką ir įgalina objektyviai stebėti akies dugno kraujagyslių būklę, kitus pakitimus bei juos dokumentuoti.

Gonioskopija

Priekinės kameros kampo įvertinimas. Tyrimas atliekamas plyšine lempa ir prie akies ragenos pridėjus trijų veidrodžių lęšį - gonioskopą. Akies jautrumas yra panaikinamas, todėl žmogus nieko nejaučia. 
Tai labai svarbus tyrimas diagnozuojant glaukomą ir parenkant gydymo taktiką.

Lang stereo testas

Tai testas, skirtas stereo matymui įvertinti. Atliekant šį testą rodomos lentelės, kuriose išryškėja paveikslėliai, jei yra abiakis matymas. Šiuo testu galima tirti ir ikimokyklinio amžiaus vaikus.

Pachimetrija

Ragenos storio matavimas. Tyrimas atliekamas nedideliu ultragarso aparatu - pachimetru. Ragenos storis turi įtakos akispūdžiui - kuo ragena storesnė, tuo akispūdis didesnis. Normali ragena yra apie 550 μm storio. Taip pat šis tyrimas būtinas prieš operaciją eksimeriniu lazeriu.

Refrakcijos nustatymas

Tai akies optinės sistemos laužiamosios galios ir akies ašies ilgio santykio nustatymas. Paprastai tariant, šiuo tyrimu nustatoma, ar akis normaliai mato, ar yra refrakcijos yda (trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas). Akies laužiamoji galia matuojama dioptrijomis. Tyrimas atliekamas kompiuteriniu aparatu nesiliečiant prie akies. Mažiems vaikams refrakcija nustatoma specialiomis skiaskopinėmis liniuotėmis.

Regos aštrumo įvertinimas

Nustatoma, kiek žmogus mato į tolį. Regos aštrumas matuojamas santykiniais dydžiais. Normalus regos aštrumas yra 1,0. Tai reiškia, kad žmogus mato 100 procentų. Regos aštrumui tirti naudojamos lentelės, kuriose yra keletas eilių ženklų - raidžių, skaičių, žiedų su spragomis, daiktų piešinių ir kt. Tiriama kiekviena akis atskirai. Regos aštrumas kinta priklausomai nuo žmogaus amžiaus. Nuo šio tyrimo prasideda visas akių tyrimas.

Spalvų jutimo tikrinimas

Nustatomas žmogaus sugebėjimas matyti įvairias spalvas. Tam naudojamos specialios polichromatinės pigmentinės lentelės. Šis tyrimas svarbus karinės ekspertizės metu, profesinei atrankai ir vairuotojams.

Refrakcijos nustatymas

tai akies optinės sistemos laužiamosios galios ir akies ašies ilgio santykio nustatymas. Paprastai tariant, šiuo tyrimu nustatoma, ar akis normaliai mato, ar yra refrakcijos yda (trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas). Akies laužiamoji galia matuojama dioptrijomis. Tyrimas atliekamas kompiuteriniu aparatu nesiliečiant prie akies. Mažiems vaikams refrakcija nustatoma specialiomis skiaskopinėmis liniuotėmis.

Regos aštrumo įvertinimas

nustatoma, kiek žmogus mato į tolį. Regos aštrumas matuojamas santykiniais dydžiais. Normalus regos aštrumas yra 1,0. Tai reiškia, kad žmogus mato 100 procentų. Regos aštrumui tirti naudojamos lentelės, kuriose yra keletas eilių ženklų - raidžių, skaičių, žiedų su spragomis, daiktų piešinių ir kt. Tiriama kiekviena akis atskirai. Regos aštrumas kinta priklausomai nuo žmogaus amžiaus. Nuo šio tyrimo prasideda visas akių tyrimas.

Spalvų jutimo tikrinimas

nustatomas žmogaus sugebėjimas matyti įvairias spalvas. Tam naudojamos specialios polichromatinės pigmentinės lentelės. Šis tyrimas svarbus karinės ekspertizės metu, profesinei atrankai ir vairuotojams.


Į viršų