Avevita klinika

Bendra informacija

Atgal
Anatomija ir fiziologija

Krūtys yra išsidėsčiusios maždaug tarp 2-ojo ir 6-ojo krūtinės slankstelių, kūno priekyje. Krūties viršutinis išorinis ketvirtis beveik siekia pažastis (pažastinis kraštas). Krūtyse yra pieno liaukos su latakais, daug riebalinio audinio, taip pat raumenų, limfinio ir jungiamojo audinio. 

krutine.jpg (regular, 500x472)Krūties sandara (nuotrauka: Ross and Wilson Anatomy and Physiology in Health and Illness, 2001)

Kiekvieną krūtį sudaro 15 – 20 dalių, vadinamų pieno liaukomis. Kiekvieną pieno liauką sudaro 15 – 25 vamzdelių ir pūslelių pavidalo liaukos skilčių, išsidėsčiusių ratu ir einančių link spenelio, kurio viršuje kiekvienas skilties latakas atsiveria atskira piltuvėlio formos angele. Latakėlių galuose susidaro sekrecinės pūslelės, kurių ląstalės išskiria pieną. Riabalinis audinys krūtinėje užpildo ertmes tarp liaukos skilčių ir latakėlių. Pigmentuotos odos laukelyje, esančiame aplink spenelį, atsiveria riebalų ir prakaito liaukos. Taip pat krūtį sudaro daugybė elastinių skaidulų, kraujagyslių, limfmazgių ir nervų galūnių.

Krūties audiniai nusidriekia ir į atitinkamos pusės pažasties duobę. Kiekvienoje pažasties duobėje išsidėstę pažasties limfmazgiai, kurie yra visos organizmo limfinės sistemos dalis. Limfa iš didžiosios krūties dalies limfagyslėmis teka į pažasties limfmazgius. Kita limfos dalis iš krūties limfagyslėmis teka į atitinkamos pusės išilgai šalia krūtinkaulio esančius užkrūtinkaulinius bei po raktikauliu esančius poraktikaulinius limfmazgius.

Lytinės brandos metu lytiniai hormonai (daugiausia – estrogenai) sąlygoja krūtų augimą ir vystymąsi. Kadangi krūtyse vyrauja riebalinis, todėl moteriai liesėjant arba tunkant krūtys reaguoja į šiuos pokyčius – jos arba sumažėja, arba padidėja. Krūtų dydžiui įtakos taip pat gali turėti ovuliacija, kūno temperatūra, lytinis susijaudinimas, paveldėjimas ir kt.


Į viršų