Avevita klinika

Bendra informacija

A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
Atgal
Anatomija ir fiziologija

ŠLAPIMO ORGANŲ SISTEMA

     

Šlapimo organai šalina iš organizmo medžiagų apykaitos metu susidariusius galinius skilimo produktus (šlapalą, šlapimo rūgštį ir kt.). Šlapimo sistema sudaryta iš ekskrecinės funkcijos organų – inkstų ir šlapimo takų – šlapimtakių, šlapimo pūslės bei šlaplės.

 

Inkstai. Porinis organas, esantis pilvo ertmėje. Dešinysis inkstas yra kiek žemiau už kairįjį, nors jų padėtis nėra pastovi. Inkstų padėtis priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno sudėjimo. Inkstai priklausomai nuo lyties gali sverti nuo 125g iki 170g, ilgis 11-12cm, plotos5-7,5 cm, storis 2,5-4 cm.

 • Inkstą gaubia riebalinė kapsulė, kuri apsaugo ir prilaiko inkstą.
 • Abiejų inkstų viršutiniai poliai prigludę prie antinksčių– tai svarbus endokrininės sistemos organas, gaminantis hormonus. Inksto vidinio krašto viduryje yra inksto įduba, kitaip vadinama inksto vartais, pro kurį į inkstą patenka ir išeina stambios inksto kraujagyslės(arterija ir vena), nervai ir šlapimtakis.

Per 4 – 5 min. inkstai perfiltruoja visą organizmo kraują. Iš kraujo per parą išfiltruojama apie 150 – 180 litrų pirminio šlapimo, o iš jo inkstuose susidaro 1,5 – 2 litrai galutinio šlapimo.

Struktūrinis ir funkcinis inkstų vienetas yra nefronas, kurį sudaro kapiliarų kamuolėlis –glomerulas, ir iš jo išeinantys inkstų kanalėliai. Pastarieji atsiveria į inkstų taureles. Iš inkstų taurelių susidaro inkstų geldelė, kuri pereina į šlapimtakį.

inkstas.jpg (regular, 400x320)

Inksto sandara (nuotrauka: allrefer.com)

Svarbiausios inkstų funkcijos yra:

1) Reguliacinė:

 • Reguliuoja vandens ir elektrolitų (Na+, K+, Ca2+, Cl- ir kt.) kiekį skystojoje organizmo terpėje;
 • Palaiko normalią rūgščių ir šarmų pusiausvyrą;

 

2) Ekskrecinė- arba išskiriamoji:

 • Išskiria medžiagų apykaitos metu susidariusias galutines, organizmui nereikalingas ir  toksiškas medžiagas, skysčius (pvz., šlapalą,šlapimo rūgštį,fosfatą, sulfatą), skysčius-gamina šlapimą;

 

3) Endokrininė:

 • Gamina ir sekretuoja hormonus(eritropoetiną- kuris reikalingas hemoglobino sintezei, angiotenziną II- kuris svarbus arterinio kraujospūdžio kontrolei, kalcitriolį, dalyvaujantį kalcio-fosforo apykaitoje);

 

4) Metabolinė - inkstai aktyviai dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių apykaitoje.

 

Šlapimtakis – porinis vamzdelio formos organas, jungiantis inksto geldelę su šlapimo pūsle. Jo ilgis yra 30 – 35 cm. Šlapimtakis leidžiasi žemyn užpakaline pilvo siena ir atsiveria šlapimo pūslės dugne.

 

Šlapimo pūslė atlieka šlapimo rezervuaro funkciją. Šlapimo pūslės talpa yra 350 – 600 ml. Šlapinimosi refleksas atsiranda šlapimo pūslėje susitelkus 200 – 250 ml šlapimo. Padidėjus šlapimo pūslėje spaudimui dėl susikaupusio šlapimo, dirginami šlapimo pūslės sienos receptoriai ir impulsai perduodami šlapinimosi centrui. Jaudinimai, atėję iš centro, sutraukia šlapimo pūslės raumenis ir atpalaiduoja valingą išorinį bei nevalingą vidinį raukus (sfinkterius), ir šlapimas per šlaplę išstumiamas į išorę.

 

Moters šlaplė prasideda nuo šlapimo pūslės ir baigiasi makšties prieangyje išorine šlaplės anga. Vyrams lytinio akto metu per šlaplę išteka sperma.

Vyrų šlaplė kerta priešinę liauką (prostatą), į ją atsiveria sėklinės pūslelės, šlaplė atsiveria varpos galvoje. Todėl vyrų ir moterų šlaplė skiriasi: vyrų ji yra 15 – 20 cm ilgio, o moterų – 3 – 5 cm. Kadangi moterų šlaplė trumpa, joms didesnė rizika susirgti šlapimo takų infekcija (mikrobams trumpesnis kelias iš išorės patekti į šlapimo pūslę).

 

Dažniausiai pasitaikančios šlapimo sistemos ligos ir sutrikimai

 • Cistitas ir kitos šlapimo takų infekcijos;
 • Ūmios ir lėtinės inkstų uždegiminės ligos (pielonefritas, glomerulonefritas);
 • Inkstų cistos;
 • Inkstų funkcijos nepakankamumas (ūminis ir lėtinis);
 • Inkstų akmenligė ir kt.

Į viršų