Avevita klinika

Bendra informacija

A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
Atgal
Anatomija ir fiziologija

Kiaušidė. Porinė lytinė liauka, esanti mažajame dubenyje. Tai mišri liauka, nes joje bręsta lytinės ląstelės – kiaušinėliai ir gaminasi lytiniai hormonai. Čia labai daug pirminių folikulų (apie 350 000). Bręsdamas folikulas artėja prie kiaušidės paviršiaus, didėja. Folikulo skystis ištempia jo sieneles, jos plyšta, ir kiaušinėlis išplaunamas į pilvaplėvės ertmę. Subrendusio folikulo plyšimas ir kiaušinėlio pasišalinimas iš kiaušidės vadinamas ovuliacija. Po ovuliacijos kiaušinėlis patenka į kiaušintakį ir gali būti apvaisintas. Apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi gimdos gleivinėje ir vystosi. Neapvaisintas kiaušinėlis pašalinamas per makštį menstruacijų metu, o kiaušidėse vėl pradeda bręsti naujas folikulas. Per moters lytinės brandos metus subręsta apie 400 folikulų, o kiti sunyksta (folikulų atrezija). 45 – 50-taisiais moters gyvenimo metais prasideda menopauzė, vadinamasis klimakterinis periodas. Jo metu pamažu nustoja funkcionuoti kiaušidės, išnyksta ovuliacija ir menstruacijos.

Kiaušintakis. Porinis, panašus į vamzdelį organas. Jis jungia gimdos ertmę su kiaušidės aplinka. Kiaušintakis yra 10 – 12 cm ilgio. Kiaušintakyje kiaušinėlis susitinka su spermijais ir yra apvaisinamas. Apvaisintas kiaušinėlis gimdą pasiekia per 3 – 5 paras.

Gimda. Skirta vaisiui išnešioti. Gimda yra mažajame dubenyje. Jos priekyje – šlapimo pūslė, o užpakalyje – tiesioji žarna.

Makštis. Jungia gimdą su makšties prieangiu. Per makštį patenka sėkla, išteka menstruacijų metu išskyros, gimsta vaisius. Prieš makštį yra šlaplė ir šlapimo pūslė, o už makšties – tiesioji žarna.

Lytinės lūpos. Lytinį plyšį apriboja dvi didžiosios lytinės lūpos – priekyje ir užpakalyje besijungiančios odos raukšlės, kuriose gausu riebalinio audinio. Jų paviršius apaugęs plaukais, kurie pakyla iki gaktinės sąvaržos. Tarp didžiųjų lytinių lūpų yra mažosios lytinės lūpos. Jų paviršiuje gausu liaukučių, gaminančių specifinį sekretą. Lytinių lūpų funkcija – apsauginė.

Varputė. Sudaryta iš akytkūnių, kurie analogiški vyro varpos akytkūniams. Joje gausu nervinių galūnėlių, todėl varputė labai jautri.

motersorganuanatomija.jpg (regular, 500x258)Moters lytinių organų sandara (nuotrauka: Ross and Ilness Anatomy and Physiology in Health and Illness, 2001)


Į viršų