Avevita klinika

Bendra informacija

Atgal
Ortopedija - traumatologija

Ortopedija – traumatologija. Traumatologija tai sužalojimų (traumų) ir jų gydymo mokslas. Ortopedija - judamojo aparato deformacijų chirurgija.  

istock_000018171251small.jpg (regular, 500x333)

Ortopedas – traumatologas. Diagnozuoja ligas bei chirurgiškai gydo pacientus, sergančius kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligomis. Gydytojas traumatologas–ortopedas teikia konsultacijas, užsiima sporto traumų prevencija ir gydymu.

 

 

 

 

Dažniausiai pasitaikančios traumos, sužalojimai bei ligos:

 • Sąnarių, raumenų bei sausgyslių ligos; 
 • Skeleto raumenų trauminiai sužalojimai (patempimai, sumušimai);
 • Galūnių lūžiai (delnakaulių, padikaulių); 
 • Potrauminiai liekamieji reiškiniai; 
 • Skoliozė, ydinga laikysena, pėdos deformacijos (pilnapadystė, plokščiapadystė ir kt.) bei kitos įgimtos ar įgytos ortopedinės ligos. 

 

Minkštųjų audinių, sąnarių ir kaulų lūžių traumų tikimybė tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku maždaug vienoda. Bet kuriuo metų laiku didesnes ar mažesnes traumas patiriame buityje, fizinio krūvio metu, sportuodami.

Dažniausiai pasitaikantys sužeidimai

 • Patempimas. Minkštųjų audinių pertempimas įvyksta dėl lengvos traumos ar dėl nesunkios pakartotinės traumos. Dažniausiai pasitaiko tam tikro stiprumo raumenų plyšimai.
 • Sausgyslių pertempimas. Smarkus minkštųjų audinių, sąnario kapsulės, raiščių, sausgyslių ar raumenų suspaudimas, įtempimas ar plyšimas.
 • Subliuksacija ir išnirimas. Subliukcija – nevisiškas ar dalinis išnirimas, kuris dažniausiai sukelia apie išnirimo vietą esančių minkštųjų audinių antrinę traumą.

Pėdos išnirimas ar panirimas – tai dažniausia buitinė trauma. Deformuojasi čiurnos sąnarys, greitai atsiranda patinimas. Žmogus negali priminti pažeistos kojos, atsiranda skausmas. Kartu su pėdos sąnario išnirimu dažnai patiriami kaulų lūžiai.

Kelio sąnario išnirimas pasitaiko retai, dažniausiai šokant iš didelio aukščio ar nepatogiai griūvant. Kelio sąnario išnirimas dažniausiai būna kartu su kelio sąnario raiščių pažeidimu. Išnirimas sukelia stiprų skausmą, kelio sąnario deformaciją, kelio sąnario judėjimą į visas puses („klibantis sąnarys“) bei priverstinę blauzdos padėtį.

Klubo sąnario išnirimas dažniausiai pasitaiko veikiant labai didelei mechaninei jėgai. Dažniausiai atsiranda vairuojant patirtos traumos metu, kai vairuotojas ar keleivis remiasi kojomis į mašinos dugną ir kt. Jaučiamas skausmas klubo sąnario srityje, žmogus negali remtis koja, sąnario judesiai labai riboti, skausmingi, spyruokliuojantys.

Plaštakos ir pirštų sąnarių išnirimas pasitaiko dažnai, jis gali būti griūvant atsirėmus ranka. Jaučiamas aštrus, maudžiantis skausmas judesių metu, pažeista vieta patinsta.

Alkūnės sąnario išnirimas dažniausiai pasitaiko griūvant ant rankos ar sporto varžybų metu. Traumos metu deformuojasi alkūnės sąnarys, jis patinsta, judesiai būna riboti, kartais atsiranda spyruokliuojantys judesiai, kartais, sutrikus kraujotakai, tirpsta pirštai.

Žasto sąnario išnirimas dažniausiai pasitaiko griūvant ir pasiremiant ranka. Deformuojasi peties sąnarys, skauda sąnarį judinant, žmogus stengiasi ranką laikyti nenatūralioje padėtyje, neleidžia prie jos liestis. Kartais galimi kraujotakos ar jutimų sutrikimai – ima tirpti rankų pirštai ar atsiranda deginantys skausmai, sukelti nervų ir kraujagyslių užspaudimo.

 • Raumenų ar sausgyslių trūkimas ar plyšimas. Jei trūkimas ar plyšimas yra dalinis, kai raumuo įtempiamas arba kai jis susitraukia su pasipriešinimu, traumos vietoje atsiranda skausmas. Jei yra visiškas trūkimas ar plyšimas, raumuo nebeįtempiamas, taigi raumens susitraukimas ar įtempimas nesukelia skausmo. Dėl trūkusio ir susitraukusio raumens lokaliai padidėja jo apimtis.
 • Sutrenkimas, sumušimas. Sukelia mechaniniai veiksniai, sutrikdantys minkštųjų audinių gyvybinę veiklą. Sumušimo vietoje sužalojamos smulkios kraujagyslės, todėl pakinta kraujagyslių sienelių pralaidumas, sumušta vieta patinsta, kinta audinių spalva, kartais atsiranda kraujosruvų. Sutrinka sumuštosios kūno dalies funkcija (žmogus negali judėti, atsistoti, ką nors pakelti, pasilenkti ir t.t.).

 

Gydymas

 • Mikrotraumos, nesukeliančios didesnio sveikatos sutrikimo, taikant tinkamas priemones, praeina be didesnių komplikacijų, dažniausia užtenka vietinio gydymo.
 • Sumuštą vietą pirmąsias 24 valandas reikia šaldyti.
 • Nuėmus ledą, galūnę reikia lengvai, nesukeliant skausmo, pamankštinti – tai apsaugo nuo raumenų spazmo.
  Vėliau pažeista vieta tepama uždegimą ir skausmą malšinančiais tepalais, odos purškalais ar geliais.
 • Praėjus dviem dienoms po traumos, galima taikyti šilumos terapiją – šildomuosius kompresus, šildomąsias procedūras, kad suaktyvintume kraujotaką ir greičiau rezorbuotųsi kraujosruvos.
 • Jei traumos sritis smarkiai patinusi, yra didelių kraujosruvų, jaučiamas stiprus, geliantis skausmas, sutrikusi pažeistos galūnės funkcija, būtina specialisto pagalba.

Srities specialistai:

Ortopedija - traumatologija
Smailys Alfredas (prof.),
Martinkus Giedrius

Į viršų