Avevita klinika

Bendra informacija

Atgal
Vaikų nefrologija

Nefrologija. Tai mokslas apie inkstus ir jų ligas.

 

Nefrologas. Gydytojas, diagnozuojantis inkstų ir šlapimo organų ligas bei taikantis gydymą pacientams.


ŠLAPIMO ORGANŲ SISTEMA   

 

Šlapimo organai šalina iš organizmo medžiagų apykaitos metu susidariusius galinius skilimo produktus (šlapalą, šlapimo rūgštį ir kt.). Šlapimo sistema susideda iš ekskrecinės funkcijos organų – inkstų ir šlapimo takų – šlapimtakių, šlapimo pūslės bei šlaplės.

 

Inkstai. Porinis, pupelės formos organas, esantis pilvo ertmėje. Dešinysis inkstas yra kiek žemiau už kairįjį, nors jų padėtis nėra pastovi. Inkstų padėtis bei dydis priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno sudėjimo. Naujagimių inkstai sveria apie 12 gr., vienerių metų – jų svoris patrigubėja, o paauglystėje inkstų ilgis būna 10 – 12 cm ir sveria 120 – 150 gr.

 • Inkstą gaubia riebalinė kapsulė, kuri apsaugo ir prilaiko inkstą.
 • Ant inkstų viršutinių galų yra antinksčiai – tai svarbus endokrininės sistemos organas, gaminantis hormonus.
 • Inksto vidinio krašto viduryje yra inksto vartai, pro kur praeina kraujagyslės, nervai bei šlapimtakis.

 

Per 4 – 5 min. inkstai perfiltruoja visą organizmo kraują. Iš kraujo per parą išfiltruojama apie 150 – 180 litrų pirminio šlapimo, o iš jo inkstuose susidaro 1,5 – 2 litrai galutinio šlapimo.

Inkstai atlieka šias fiziologines funkcijas:

 • Reguliuoja vandens ir elektrolitų (Na+, K+, Ca2+, Cl- ir kt.) kiekį;
 • Palaiko normalią rūgščių ir šarmų pusiausvyrą;
 • Išskiria medžiagų apykaitos metu susidariusias toksiškas organizmui medžiagas (pvz., šlapalą);
 • Gamina ir sekretuoja hormonus. Inkstuose gaminamas eritropoetinas –tai hormonas, kuris skatina eritrocitų gamybą;
 • Išskiria šlapimą;
 • Reguliuoja arterinį kraujospūdį.

 

Šlapimtakis – porinis vamzdelio formos organas, jungiantis inksto geldelę su šlapimo pūsle. Vaikui augant, jo ilgis kinta ir paauglystėje siekia 30 – 35 cm. Šlapimtakis leidžiasi žemyn užpakaline pilvo siena ir atsiveria šlapimo pūslės dugne.

 

Šlapimo pūslė atlieka šlapimo rezervuaro funkciją. Šlapimo pūslės vidutinė talpa priklauso nuo vaiko amžiaus: naujagimių – 50 ml., 1 metų – 75 – 100 ml., 1 – 3 metų – 100 –130 ml., 3 – 7 metų – 130 – 150 ml., 7 – 10 metų – 150 – 300 ml., vyresnių vaikų – 350 – 600 ml. Šlapinimosi refleksas atsiranda šlapimo pūslėje susitelkus bent trečdaliui  šlapimo. Padidėjus šlapimo pūslėje spaudimui dėl susikaupusio šlapimo, dirginami šlapimo pūslės sienos receptoriai ir impulsai perduodami šlapinimosi centrui. Jaudinimai, atėję iš centro, sutraukia šlapimo pūslės raumenis ir atpalaiduoja valingą išorinį bei nevalingą vidinį raukus (sfinkterius), ir šlapimas per šlaplę išstumiamas į išorę. Vaikas valingai šlapintis tiek dieną tiek naktį turi nuo 5 metų amžiaus.

 

Šlaplė. Mergaitės šlaplė prasideda nuo šlapimo pūslės ir baigiasi makšties prieangyje išorine šlaplės anga. Berniukų šlaplė kerta priešinę liauką (prostatą), į ją atsiveria sėklinės pūslelės, šlaplė atsiveria varpos galvoje.Vyrams lytinio akto metu per šlaplę išteka sperma. Naujagimio berniuko šlaplė yra 5 – 6 cm. ilgio, o mergaitės 1 – 2 cm. Lytinio brendimo metu berniuko šlaplė yra 15 – 20 cm, o mergaitės – 3–5 cm ilgio. Kadangi mergaičių šlaplė trumpa, esti arti išangės, joms didesnė rizika susirgti šlapimo takų infekcija (mikrobams trumpesnis kelias iš išorės patekti į šlapimo pūslę). 

 

Dažniausios ligos ir sutrikimai, kurių metu tikslinga vaikų nefrologo konsultacija:

 

 • Šlapimo pūslės, šlapimo takų ar inkstų geldelių uždegimas;
 • Dieninis ar naktinis šlapimo nelaikymas;
 • Įvairūs šlapinimosi sutrikimai (dažnas šlapinimasis, skausmas šlapinimosi metu, šlapimo nelaikymas juoko ar kosulio metu, atsirandantis staigus noras šlapintis ir kt.);
 • Padidėjęs kraujospūdis;
 • Skausmai inkstų srityje;
 • Pokyčiai šlapimo tyrime: baltymo nuolat >0,5 g/l ar eritrocitų >5 r/l ar leukocitų >10 r/l;
 • Ryškėjantys rachito požymiai vaikui, gydomam adekvačiomis vit. D dozėmis;
 • Giminėje yra žmonių, sergančių inkstų policistoze.


Šlapimo surinkimas tyrimams

Labai svarbu šlapimą tyrimui surinkti teisingai. Būtina išorinius lytinius organus apiplauti po tekančiu vandeniu su muilu, prieš imant šlapimą tyrimui. Mergaitės apiplaunamos praskėtus didžiasias lytines lūpas, vandens kryptis iš priekio į nugaros pusę, link išeinamosios angos. Berniukams apyvarpė apiplaunama atsargiai ją atsmaukus. Lyties organai nusausinami minkšta servetėle. Kūdikiams dažniausiai šlapimas renkams į šlapimo surinkimo maišelius. Nepasišlapinus per 30 – 40 min., jį reikia pakeisti nauju, prieš tai kartotinai apiplovus lyties organus. Jei vaikas moka valingai šlapintis, jam šlapinantis, reikia pagauti vidurinę srovės porciją į šlapimui surinkti skirtą indelį. Šlapimą renkant pasėliui, reikia naudoti sterilų šlapimo surinkimo maišelį ar sterilų indelį. Negalima šlapimo imti tyrimams iš naktinio puodelio, net jei ir gerai jį išplovėte, nes galima gauti klaidingai patologinį atsakymą.

Srities specialistai:

Vaikų nefrologija
Dobilienė Diana

Į viršų