Avevita klinika

Bendra informacija

Atgal
Vaikų ortopedija - traumatologija

Ortopedija – traumatologija. Traumatologija tai sužalojimų (traumų) ir jų gydymo mokslas. Ortopedija - judamojo aparato deformacijų chirurgija.  

Ortopedija – traumatologija. Diagnozuoja ligas bei chirurgiškai gydo pacientus, sergančius kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligomis. Gydytojas traumatologas–ortopedas teikia konsultacijas, užsiima sporto traumų prevencija ir gydymu.

 

Dažniausiai pasitaikančios traumos:

  • Skeleto raumenų trauminiai sužalojimai (patempimai, sumušimai, plyšimai);
  • Galūnių (delnakaulių, padikaulių) bei pečių lanko ir rankos lūžimai, išnirimai;
  • Potrauminiai liekamieji reiškiniai, pooperacinės būklės ir kt.

 

Dažniausiai pasitaikančios ortopedinės ligos:

  • Pėdos deformacijos (pilnapadystė, plokščiapadystė ir kt.);
  • Laikysenos sutrikimai;
  • Skoliozė;
  • Galūnių ilgio skirtumai;
  • Bei kitos įgimtos ar įgytos ortopedinės ligos.

 

Traumos yra pagrindinė vaikų mirties priežastis ir pasaulyje, ir Lietuvoje, o ypač 5 – 19 metų amžiaus grupėje. 0 – 19 metų vaikų mirtingumas dėl traumų ir nelaimingų atsitikimų Lietuvoje yra vienas didžiausių tarp ES šalių. Lietuvoje nuo nelaimingų atsitikimų, apsinuodijimų ir traumų kiekvienais metais miršta daugiau nei 400 vaikų ir paauglių iki 19 metų amžiaus. Dažniausiai dėl įvairių nedidelių traumų nukenčia vaikai nuo 1 iki 5 metų.

Sumušimai – dažniausiai pasitaikanti trauma, kurios priežastis gali būti smūgiai kietais, aštriais daiktais ar krintant. Sumušimams būdingas minkštųjų audinių sužalojimas ir kraujagyslių plyšimas bei kraujo išsiliejimas į aplinkinius audinius – kraujosruva.  Sumušus ar patempus raiščius, reikia pakelti nukentėjusią galūnę jos nejudinti. Pirmoji pagalba – šaltis. Tačiau, jei užgavus skausmas nerimsta, reikėtų kreiptis į gydytoją.

 

Vaikų kauluose yra mažiau neorganinių medžiagų, jie ne tokie trapūs, jų geresnė kraujotaka, jie apsupti sodraus antkaulio. Todėl, jeigu kaulas lūžta, tai dažniausiai kaulo lūžis nevisiškas: kaulo sluoksnis lūžta, o antkaulis – ne. 

Vaikams dažniau ne išnyra sąnariai, bet išsitempia audiniai arba įplyšta raiščiai. Vaikų sąnariai formuojasi neproporcingai. Išryškėjus patinimui, skausmingumui ir judesių sutrikimui, būtina skubiai kreiptis į vaikų traumatologijos skyrių. 

Dėl vaiko kaulų elastingumo ir lankstumo ypač pavojingos stuburo traumos. Tokias traumas reikia gydyti ilgai, net keletą metų. Įvykus traumai, nukentėjusįjį reikia paguldyti ant kieto pagrindo. Esant kaklo srities traumoms, būtina uždėti fiksuojamąją apykaklę.

Srities specialistai:

Vaikų ortopedija
Čekanauskas Emilis

Į viršų