Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
Atgal
Augimo sutrikimai

Dažniausi augimo sutrikimai yra per žemas arba per aukštas ūgis.

Žemaūgiškumas nustatomas kai vaiko ūgis yra žemesnis nei 10 procentilė augimo kreivėse pagal amžių ir lytį. Kadangi vaikų ūgis auga gana greitai, labai svarbu tikslus ūgio matavimas ir tikslus vaiko amžiaus įvertinimas.

Žemas ūgis gali būti konstitucinis (žemų tėvų vaikai taip pat būna žemi), tačiau kartais tai gali būti ligos požymis. Žemaūgiškumą sukelia įvairios priežastys:

  • Genetika (žemi tėvai);
  • Blogos gyvenimo sąlygos;
  • Įgimtos ir lėtinės ligos (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų ligos, mažas gimimo svoris ir/ar ūgis);
  • Kai kurių vaistų vartojimas (dažniausiai skirtų reumatinėms, sisteminėms, neurologinėms, labai sunkioms alerginėms ar onkologinėms ligoms gydyti);
  • Įgimti sindromai (Turner, Noonan ir kt.);
  • Hipofizės hormonų nepakankamumas;
  • Kitų endokrininių liaukų veiklos sutrikimai.

 

Per aukštas ūgis diagnozuojamas kai vaiko ūgis yra didesnis nei 97 procentilė augimo kreivėse pagal amžių ir lytį. Aukštas ūgis dažniausiai nustatomas aukštų tėvų vaikams (konstitucinis), taip pat dažniau stambesniems, anksčiau bręstantiems vaikams, tačiau kartais tai gali būti ligos požymis (įvairių sindromų ar hipofizės hormonų pertekliaus).

 

Gydymas
Žemaūgių ir aukštaūgių vaikų augimas turi būti stebimas ne tik šeimos gydytojo, bet ir vaikų endokrinologo. Šiems vaikams vertinamas ne tik augimas, bet ir bendra sveikatos būklė, endokrininių liaukų veikla, atliekami hormonų tyrimai, plaštakų rentgenograma. Nustačius ligą sukėlusią priežastį stengiamasi ją pašalinti. Jei nustatoma per didelis ar per mažas augimo hormono išskyrimas, gali būti skiriamas gydymas vaistais.

Srities specialistai:

Vaikų endokrinologija
Petraitienė Indrė
Endokrinologija
Radzevičienė Lina

Į viršų