Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Įaugęs nagas

Įaugęs nagas (onichokriptozė)  yra skausminga pėdos nykščio būklė, kuomet nago kraštas ar kampas, praduria nago krašto odą arba viršūnę. Dažniausiai tai nutinka išoriniame nykščio krašte, bet gali būti ir abipusis.  Maždaug  20 proc. visų pacientų besikreipiančių dėl pėdos problemų, kreipiasi dėl įaugančio nago. Nagas ima įaugti  kuomet nago guolio oda yra praduriama  aštriu nago krašteliu, kuris kaip svetimkūnis dirgina odą ir sukelia uždegimą, tuo pačiu atveria kelią infekcijai. Galiausiai  tai sukelia skausmingą, šlapiuojantį nykščio pažeidimą su nago guolio audinių hipertrofija.

 

Priežastys ir rizikos faktoriai 

Nago įaugimo priežastys yra įvairios – įgimtas polinkis, neteisingas nago nukirpimas, ankšta avalynė, traumos, pirštų deformacijos. Patirtis rodo, kad įaugantis nagas dažnai yra neteisingo nagų kirpimo pasekmė.  Dėl neteisingo kirpimo susidaro nago „spygliukas“, kuris įsminga į audinius ir nagui augant ima skverbtis gilyn. Spaudimas, vaikštant ar dėl ankštos avalynės, skatina dar gilesnį nago „spygliuko“ skverbimąsį ir tolesnį susirgimo progresavimą.

 

Simptomai 

  • Susirgimo pradžioje ar lengvais atvejais, oda šalia nago patinsta, parausta, spaudžiant skauda;
  • Sunkesniais atvejais ar ligai progresuojant, tinimas didėja, ima šlapiuoti kartais su pūliais, nago guolio oda gali išopėti;
  • Sunkiausiais atvejais uždegimas tampa lėtiniu, formuojasi granuliacijos (granuliacija – granuliacinio audinio augimas, granuliacinis audinys susideda iš smulkių kraujagyslių (kapiliarų) ir fibrozinių elementų), nago guolis hipertrofuoja.

 

Gydymas

  • Konservatyvus gydymas. Lengvais ir vidutinio sunkumo atvejais (nestiprus skausmas ir paraudimas, nepūliuoja), naudojant paprastas priemones, galima išvengti chirurginių procedūrų. Vienas iš būdų yra vonelės su muilu arba druska, taip pat vatos kamuoliukas ar datų siūlas po įaugančio nago kraštu. Būklei negerėjant, didėjant skausmui, atsiradus pūlingoms išskyroms, karščiavimui ar kartojantis nago įaugimui rekomenduojama kreiptis į gydytoją; 
  • Chirurginis gydymas. Dažniausiai atliekama procedūra gydyti įaugusiam nagui – kraštinė nago ekscizija (išpjovimas) ir cheminis nago matricos prideginimas (fenolizacija). Tai neskausminga (atliekama vietinėje nejautroje), nesudėtinga techniškai, bet efektyvi procedūra. Pooperacinė priežiūra paprasta, o apribojimų įprastinei paciento veiklai nėra.

 

Prevencija 

  • Nešioti nykštį nespaudžiančią avalynę. Saugoti nykštį sportuojant. Kirpti nagą tiesiai. Laikytis pėdų higienos, o nagus tvarkingus ir švarius;
  • Kerpant nykščio nagą, jo neužapvalinti..Nekirpti per trumpai. Nenešioti ankštos avalynės. Nedelsti pradėti gydytis tik pradėjus nagui įaugti. Nebandyti pačiam nagą operuoti.

Į viršų

Susijusi informacija