Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Kepenų cirozė (alkoholinė kepenų liga)

Lietuvoje alkoholio suvartojimas didėja, daugėja ir alkoholinių kepenų pažeidimų. Alkoholiniam kepenų pažeidimui įtakos turi mityba, genetiniai ir metaboliniai veiksniai. Alkoholio sukelti kepenų pažeidimai yra grįžtami (išskyrus kepenų cirozę). Kepenų pažeidimui svarbūs keli veiksniai: alkoholio vartojimo trukmė, kiekis, lytis, individualus jautrumas ir kt. Alkoholio toksiškumo riba vyrams – apie 40 g, o moterims – tik apie 20 g alkoholio per dieną. Moterys yra jautresnės alkoholio poveikiui, todėl jų kepenys pažeidžiamos greičiau.

Yra trys pagrindinės šios ligos stadijos, nors ligos vystymasis šių stadijų metu būna įvairus.

      Minimalūs pokyčiai, arba suriebėjusios kepenys: daug geriantiems dažnai pasikeičia kepenų riebalingumas. Suriebėjusios kepenys yra būklė, išnykstanti alkoholio nebevartojant, bet tai yra pirmas žingsnis kepenų cirozės link.

      Alkoholinis hepatitas: šios būklės padariniai gali būti nepavojingi, bet gali ir kelti grėsmę gyvybei. Abstinencija nuo alkoholio gali pašalinti šią būklę, bet tie, kurie daug geria ir toliau, labai rizikuoja dėl kepenų cirozės išsivystymo.                        

       Cirozė yra paskutinė ir nepagydoma alkoholinės kepenų ligos stadija, kuri charakterizuojama kepenų surandėjimu ir kepenų mazgelių susidarymu. Ji labai paveikia kepenų funkcijas ir sumažina gyvenimo trukmę.
 

 

Simptomai 

 • Paprastai alkoholinės kepenų ligos simptomai yra nespecifiški ir nebūtinai parodo kepenų pažeidimo sunkumą.
 • Daug žmonių jaučia neryškius simptomus: nuovargį, pykinimą ir vėmimą (paprastai ryte), viduriavimą ir pilvo skausmą.
 • Daug pacientų, netgi tie, kurių liga yra pažengusi, nejaus jokių simptomų. Ligą galima aptikti tiriant kepenų fermentus.
 • Tik pažengusiose dekompensuotos kepenų ligos stadijose ligonis jaus labiau specifiškus, su kepenimis susijusius simptomus, kaip kad gelta, ascitas (skysčio kaupimasis pilve), vėmimas krauju ar encefalopatija (smegenų veiklos sutrikimas, pasireiškiantis sumažėjusiu supratimo lygiu ir pasikeitusiu miego ritmu, galintis pereiti į komą). Tai yra didelio kepenų pažeidimo požymiai. Tuomet būtina skubi medicininė pagalba.

 

Tyrimai

 • Žinant, kad pacientas  gausiai vartojo alkoholį, reikia atlikti testus, kurie nustatys, ar yra pažeidimas, ir kokio jis stiprumo.
 • Ultragarsiniu tyrimu gaunamas kepenų ir jas supančių organų vaizdas, padedantis atlikti kepenų biopsiją.
 • ·    Kepenų biopsija yra pats tiksliausias tyrimas alkoholinei kepenų ligai nustatyti.

 

Prevencija 

 • Maitinimasis. Visavertė dieta ir normalus kūno svoris gali mažinti alkoholinę kepenų ligą. Antsvoris padidina alkoholinės kepenų ligos riziką dažnai geriantiems žmonėms.
 • ·    Abstinencija. Kompensuotos cirozės pacientams, kurie nenustoja gerti, yra didesnė galimybė išsivystyti kepenų dekompensacijai, o tiems, kurie nustoja gerti, tikimybė išgyventi siekia 89 proc.

 

Gydymas

Alkoholinės kepenų ligos gydymas priklauso nuo ligos stadijos:

 • Ascitas. Ascitui mažinti būtina mažo druskos kiekio dieta, kartais patariama sumažinti skysčių vartojimą. Pacientai paprastai yra gydomi diuretikais (šlapimą varančiais vaistais), kartais reikia skystį iš pilvo ertmės išleisti kateteriu. Esant neefektyvioms minėtoms priemonėms, gali prireikti kepenų transplantacijos.      
 • Kepenų persodinimas. Kai kuriems pacientams, sergantiems ciroze, kepenų funkcija blogėja net nebevartojant alkoholio, jiems galimos komplikacijos. Šiems asmenims gali prireikti kepenų transplantacijos. 

Į viršų