Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Lytinio brendimo sutrikimai

Mergaičių ir berniukų lytinis brendimas – tai procesas, kai mergaitė tampa moterimi, o berniukas – vyru. Šis procesas trunka keletą metų ir pasireiškia kūno, dvasios, charakterio, seksualumo pokyčiais.

Mergaitės pradeda bręsti kiek anksčiau už berniukus. Pirmieji lytinio brendimo požymiai (plaukai pažastų ir gaktos srityje, krūtų ar varpos ir sėklidžių didėjimas) mergaitėms turėtų atsirasti nuo 8 iki 13 metų, o berniukams nuo 9 iki 14 metų. Mėnesinės mergaitėms turėtų prasidėti nuo 10 iki 16 metų. Dėl skirtingos lytinio brendimo pradžios kai kurios mergaitės jau 12 – 13 metų atrodo subrendusios, tuo tarpu kitos, būdamas tokio amžiaus, tik pradeda bręsti. Nevienodai bręsta ir berniukai. Brendimą veikia mityba, gyvenimo būdas, paveldimumas, todėl ir brendimas prasideda nevienodu laiku. Tai normalu ir nereikia jaudintis dėl laikinų brendimo skirtumų.

Pasibaigus lytiniam brendimui, dažnai teigiama, kad baigiasi paauglystė ir prasideda suaugusio amžius.

Pagrindiniai lytinio brendimo sutrikimai yra priešlaikinis lytinis brendimas (kai brendimo požymiai atsiranda mergaitei iki 8 metų ar berniukui iki 9 metų) ir vėluojantis lytinis brendimas (kai nėra jokių brendimo požymių berniukui virš 14 metų, o mergaitei virš 13 metų ar neatsiranda mėnesinės iki 16 metų).

Paprastai lytinį brendimą inicijuoja galvos smegenyse esančios dvi liaukos – hipofizė ir pagumburis. Lytiniame brendime dalyvauja ir kiaušidės, sėklidės, skydliaukė, antinksčiai, todėl brendimą gali sutrikdyti visų šių organų ligos.

Įtarus lytinio brendimo sutrikimą būtina kuo greičiau kreiptis pas šeimos gydytoją ir vaikų endokrinologą. Mergaitės dažnai taip pat siunčiamos ir mergaičių bei paauglių ginekologų konsultacijai.

Srities specialistai:

Vaikų endokrinologija
Petraitienė Indrė
Endokrinologija
Radzevičienė Lina

Į viršų