Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Nutukimas

Nutukimas. Nutukimas – tai riebalų susikaupimas riebalinėse ląstelėse, kuris kelia pavojų sveikatai bei lemia didesnę tikimybę susirgti cukriniu diabetu, širdies, vėžinėmis bei kitomis ligomis.

Norint nustatyti, ar turite antsvorio, reikia apskaičiuoti kūno masės indeksą (KMI). Šis indeksas apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = kūno masė (kg) / ūgis (m2). Taigi, jei sveriate 80 kg ir esate 1,7 m ūgio, jūsų KMI yra: 80/(1,7*1,7)=27,7. Jūsų kūno svoris yra idealus, jei KMI yra ne mažesnis nei 18,5 ir ne didesnis nei 25. Jei KMI didesnis nei 25, turite antsvorio, jei viršija 30 – esate nutukęs.

Lietuvoje antsvorio problemą turi apie 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 17 proc. Lietuvos moterų ir 11 proc. vyrų yra nutukę. Nutukusių žmonių skaičius tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje nuolat didėja. Didžiosios Britanijos Sveikatos departamento duomenimis, jei nutukusių žmonių dalis pasaulyje ir toliau didės tokiais tempais, 2010 metais apie 6,6 mln. vyrų ir 6 mln. moterų bus nutukę.

Maždaug kas trečias 2 – 15 metų vaikas pasaulyje vaikas turi antsvorio. Antsvorio turi 14 proc. berniukų ir 17 proc. mergaičių, nutukę yra 18 proc. mergaičių ir 19 proc. berniukų. Dažniausiai bent vienas iš nutukusių vaikų tėvų turi problemų dėl antsvorio.

 

Nutukimo priežastys

Viena iš nutukimo priežasčių gali būti paveldimumas: genetiniai veiksniai daro įtaką apetitui, medžiagų apykaitos greičiui ir organizmo polinkiui kaupti riebalus. Policistinių kiaušidžių sindromas ir hipotiroidizmas yra genetinės ligos, galinčios lemti nutukimą. Tačiau net jei paveldėjote polinkį nutukti, tai nereiškia, jog būtinai turėsite antsvorio. Nutukimą lemia persivalgymas, nereguliarus maitinimasis ir nepakankamas fizinis aktyvumas. Sveikai maitinantis ir sportuojant nutukimo galima išvengti – viską lemia jūsų pasirinktas gyvenimo būdas. Svorio priaugti galite ir vartodami kai kuriuos vaistus (antidepresantus, kortikosteroidus ar geriamuosius kontraceptikus).

 

Gydymas

Pirmiausia norint atsikratyti antsvorio reikia pradėti sveikai maitintis ir sportuoti. Dietologai rekomenduoja per 3 mėn. numesti ne daugiau nei 5 – 10 kg, t.y. maždaug po pusę kilogramo per savaitę. Dietologas gali jums sudaryti individualų maitinimosi planą ir taip padėti sumažinti Jūsų svorį. Vadovaudamiesi maitinimosi planu suvartosite 1500 – 2000 kcal per dieną. Tokie planai 90 proc. nutukusių žmonių padeda atsikratyti nepageidaujamo svorio nepakenkiant sveikatai. Laikydamiesi mitybos plano ir sportuodami, sunaudosite daugiau kalorijų nei gaunate su maistu ir imsite naudoti sukauptus riebalus kaip energijos šaltinį kartu netekdami papildomų kilogramų. Gydymas medikamentais dažniausiai rekomenduojamas tik tuomet, kai nepavyksta svorio numesti sportuojant ir sveikai maitinantis. Nutukimą gydyti operaciniu būdu rekomenduojama tik tiems žmonėms, kurių KMI yra didesnis nei 40, arba jei KMI yra tarp 35 ir 40, ir pacientas serga nutukimo sukeltomis ligomis.


Į viršų