Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Odos vėžys

Odos vėžys. Labiausiai paplitusios dvi odos vėžio rūšys: bazoląstelinis vėžys ir plokščialąstelinis vėžys. Bazoląstelinis vėžys yra lėtai augantis ir retai plinta į kitas kūno vietas. Plokščialąstelinis vėžys taip pat nedažnai plinta į kitus organus, tačiau dažniau negu bazoląstelinis. Odos navikai skirstomi į gerybinius ir piktybinius. Piktybiniai odos navikai, arba odos vėžys, skiriamas į tris ligas: bazaliomą, plokščialąstelinį vėžį ir melanomą. Tai dažniausi žmogaus onkologiniai susirgimai. Sergamumas odos vėžiu pastaruoju metu sparčiai didėja visame pasaulyje. Literatūroje gausu nuorodų apie pasaulinę odos vėžio epidemiją – pernai vien JAV, visomis odos vėžio formomis užregistruota daugiau kaip 1,3 milijono naujų susirgimų – šaliai, turinčiai 310 mln. gyventojų, tai ženklus skaičius. Ankstyva odos vėžio diagnostika ir gydymas tampa vienomis iš aktualiausių onkologijos ir dermatologijos problemų, kadangi ankstyvose stadijose pavyksta išgydyti daugiau kaip 97 proc. pacientų. Remiantis Lietuvos vėžio registro duomenimis, galima tvirtinti, jog vyrų ir moterų odos vėžys, piktybinių navikų struktūroje, yra gausiausia onkologinių susirgimų lokalizacija, tokia tendencija stebima ir pasauliniu mąstu. Lietuvoje vyrų ir moterų sergamumo odos vėžiu rodikliai yra antroje vietoje (atatinkamai po krūties ir prostatos vėžio), tačiau vertinant suminius sergamumo odos vėžiu rodiklius, jis yra pirmoje vietoje.

 

Priežastys ir profilaktika

Odos vėžiu kiek dažniau serga šviesios odos, šlakuoti, rudaplaukiai žmonės. Manoma, kad pagrindinė odos vėžio priežastis – ultravioletinis (UV) saulės spinduliavimas. Žmonės, gyvenantys tose Žemės vietose, kur saulės spinduliuotė itin intensyvi, odos vėžiu serga dažniau. Odos vėžys susijęs su UV spinduliuotėje praleisto laiko trukme. Dažnai odos vėžys išryškėja tik turint 50 ir daugiau metų, tačiau tai gali būti pasekmė ilgalaikio buvimo saulėje vaikystėje ir jaunystėje. Todėl reikia stengtis nepiktnaudžiauti saule nuo pat pirmųjų gyvenimo metų.

 

Simptomai

Svarbiausias požymis, kuriuo reiktų susirūpinti, yra odos pokyčiai – tai naujų darinių atsiradimas, negyjanti opelė. Odos vėžys gali būti virš odos pakilęs odos spalvos mazgelis ar plokštelė, pleiskanojanti dėmelė, ar negyjanti, kartais pakraujuojanti žaizdelė. Dažnai odos vėžiu susirgęs pacientas klaidingai tiki, kad neseniai atsiradę odos pakitimai „tuoj užgis“. Tačiau bet kuris ilgiau nei mėnesį išliekantis odos pakitimas turi būti parodytas gydytojui. Odos vėžys ilgai būna neskausmingas, negydomas palaipsniui auga ir gali peraugti bei sunaikinti greta esančius audinius (pvz., akies ar ausies) arba metastazuoti į gretimus limfmazgius.

 

Diagnostika

Odos vėžys galėtų būti visiškai pagydomas, jei būtų laiku diagnozuojamas. Tiek bazoląstelinis, tiek plokščialąstelinis vėžys paprastai diagnozuojami ir gydomi tais pačiais metodais. Nustatyti, ar yra vėžio ląstelių, atliekama biopsija. Dermatologai būdami šios srities specialistai galės nustatyti diagnozę apžiūrėdami odos pakitimus arba, esant abejonėms, atliks specialius tyrimus. Estetinės ir lazerinės dermatologijos klinikoje atliekami dermoskopijos, siaskopijos, citologiniai ir morfologiniai (odos biopsijos) tyrimai.

 

Gydymas

Gydant odos vėžį, svarbiausias tikslas yra jį visiškai pašalinti ar sunaikinti, paliekant kuo mažesnį randą. Taikomi įvairūs chirurginiai metodai: pašalinimas sveikų audinių ribose, fulguracija (audinių suardymas elektros kibirkštimis), kriochirurgija, lazerių terapija. Radioterapija taikoma, jei vėžys yra tokiose vietose, kur sunku operuoti. Kartais taikoma išorinė chemoterapija - priešvėžiniai vaistai kremo ar losjono pavidalu dedami ant odos. Daug klinikinių bandymų gydant odos vėžį atliekama taikant fotosensibilizuotą navikų terapiją.


Į viršų