Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Pėdos deformacijos

Plokščiapadystė – tai pėdos deformacija, kuriai būdingas nuleistas išilginis, skersinis arba abu skliautai, pakeltas pėdos išorinis kraštas, iškrypę pirštai. Lietuvoje įvairaus laipsnio plokščiapadystė būdinga maždaug 70 proc. žmonių. Ypač dažnai šis sveikatos sutrikimas pasitaiko ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams. Jei Jūsų vaikui dažnai skauda pėdą ar priekinį blauzdos paviršių, padas beveik ar visiškai priglunda prie grindų, eisena nerangi ir neelastinga, pirštai iškrypę ar plaktuko formos, vaikas dažnai skundžiasi kojų nuovargiu, galite įtarti plokščiapadystę.

Plokščiapadystės profilaktika

Rekomenduojame šiuos pėdos ir blauzdos raumenis stiprinančius pratimus:

  • vaikščiojimas basomis nelygiu paviršiumi (per žolę, spyglius, smėlį, akmenėlius, žvyrą);vaikščiojimas ant pirštų, ant kulnų, ėjimas kulnais suimant pirštais smulkius daiktus, ėjimas perkeliant kūno svorį nuo kulno ant pirštų, kamuoliukų ridenimas pirštais;
  • bėgiojimas, šuoliukai, plaukimas, važiavimas dviračiu, riedučiais, futbolas ir kita.

 

Pilnapadystė. Iki dvejų metų amžiaus pilnapadystė būna visiems – tai normalu. Vėliau puraus audinio, užpildančio pėdutės skliautą, mažėja, todėl padas įgauna genetiškai užprogramuotą formą.

  • Pilnapadystė gali būti įgimta ir įgyta. Įgimta pilnapadystė gana reta. Ji gali būti paveldėta iš tėvų. Įgimtą pilnapadystę reikia pradėti gydyti dar kūdikystėje.
  • Įgyta pilnapadystė kartais išsivysto po įvairių persirgtų ligų, pavyzdžiui, rachito, poliomielito, po buvusių traumų ir kt.
  • Pagrindinė jos priežastis – pėdos raumenų ir raiščių silpnumas.
  • Nustatyta, jog pilnapadystė išsivysto ne tik silpnesniems vaikams, bet ir žmonėms, kurie sunkiai dirba, daug sveria, ilgai stovi, perkrauna darbo metu raumenis ir raiščius.
  • Moterims, dėvinčioms aukštakulnius batelius, ypač dažnai aptinkama skersinė pilnapadystė.
  • Dažnai skundžiamasi greitu kojų nuovargiu, atsirandančiu po palyginti nedidelio krūvio arba į dienos pabaigą. Kai kada skauda kojas, ypač pėdas, ilgiau pastovėjus ar pavaikščiojus. Būna ir stiprūs skausmai, dėl kurių ligonis negali nei stovėti, nei vaikščioti. Beveik visuomet skausmas susijęs su stovėjimu ar vaikščiojimu, o ramybės būsenoje, tai yra gulint ar sėdint, paprastai išnyksta. Kai kuriais atvejais dėl pilnapadystės sutrinka ir laikysena.
  • Norint šios bėdos išvengti, reikia visų pirma sutvirtinti pėdos bei blauzdos raumenis ir raiščius. Vaiko organizmas prie pėdos funkcijos sutrikimų greičiau ir geriau prisitaiko negu suaugusio žmogaus. Nepaisant to, vaiko pilnapadystė – rimtas signalas, nurodantis, kad reikia imtis skubių profilaktinių priemonių.
  • Atsižvelgiant į pėdos deformacijos išsivystymo laipsnį, taikomas konservatyvus ar operacinis pilnapadystės gydymo būdas. Operacijos daromos tik esant ypač sunkioms pėdos deformacijoms, kai konservatyvūs metodai nepadeda. Operuojami dažniausiai suaugę žmonės, kurie nesigydė vaikystėje. Dažniausiai operuojamos jau pilnapadystės pasekmės. 

Srities specialistai:

Vaikų ortopedija
Čekanauskas Emilis

Į viršų