Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Raumenų tonusas

Raumenų tonusas -  nevalingas raumenų įtempimas. Raumenų tonusas arba įtem­pimas reikalingas išlaikyti kūnui tam tikroje padėtyje, pvz.: sėdė­ti tiesia nugara, pakelta galva. Taip pat raumenų įtempimas būtinas atlikti tikslingus judesius, pvz.: pakelti ranką, atsitūp­ti, atsistoti. Nor­maliu raumenų tonusu laikomas toks raumenų įtempimas, kuris už­tikriną gerą motorinę raidą, norma­lią pozą ir pilnaverčius judesius. Raumenų tonusą valdo žmogaus smegenys.

 

Simptomai

 • Dažnai didesnį raumenų tonusą (hipertonusą) turintys kūdikiai greičiau sėdasi, stojasi, eina, būna aktyvesni, judresni, nors ir dažnai dirglesni, jautresni;
 • Žemesnio raumenų to­nuso (hipotonuso) vaikai būna lėtesni, ramesni, jų raida gali būti kiek lėtesnė.

 

Diagnostika

 • Raumenų tonusą gydytojai nustato tikrindami pasyvų raumenų pasipriešinimą greitam galūnės judesiui –  lenkimui ir tiesimui.
  • Kartais gydytojui trum­po vienkartinio vizito metu gali būti sunku įvertinti vaiko raume­nų tonusą lankstant jo galūnes, nes tai gali būti apgaulinga ir netikslu, jei vaikas verkia (tada padidėja rau­menų tonusas, vaikas būna įsitem­pęs, priešinasi) arba atvirkščiai – jei vaikutis yra vos tik pabudęs iš mie­go (mieguisto vaiko raumenų tonusas yra mažesnis, jis gali atrodyti glebus, pernelyg atsipalaidavęs);
  • Raumenų įtempimą (tonusą) galime pajusti stebėdami ar laikydami kūdikį įvairiose padėtyse – paėmus už pažastų (esant žemam raumenų tonusui galva lyg „paskęsta"), sodinant ir pasodinus, „pakabinus" pilvuku ant savo rankos;
  • Vaikų (o taip pat ir suaugusiųjų) raumenų tonusą ga­lima net „pamatyti" stebint, kaip jie sėdi, kaip eina, kaip stovi, kaip juda.

Nustačius sutrikusį raumenų to­nusą, iškyla vaiko raidos sutrikimo grėsmė, o jos sunkiausias variantas yra cerebrinis paralyžius. Cerebrinis paralyžius pasitaiko vienam iš 400-500 kūdikių. Kūdi­kių raumenų tonuso sutrikimų pa­sitaiko gerokai dažniau nei cerebri­nio paralyžiaus atvejų, vadinasi, di­džioji jų dalis arba praeina savaime arba po mankštos ir masažo kursų.

 

Gydymas

 • Siekiama ligas diagnozuoti kuo ankstesnė­se jų stadijose, vos pasirodžius pir­miems simptomams, nors simp­tomai dažniausiai yra labai nespecifiški. Įtarus kokios nors ligos ga­limybę, siekiama imtis visų galimų prevencijos ir ankstyvo gydymo priemonių.

 

Profilaktika  

 • Masažas ir mankšta kaip galimo raidos sutrikimo prevencija.

Į viršų