Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Širdies ydos

Įgimtos širdies ydos – tai anatominiai širdies ar stambiųjų kraujagyslių nukrypimai nuo normos, trikdantys kraujotaką, kurie atsirado prieš gimimą, o išaiškėjo vėliau. Apsigimsta 6 – 8 proc. naujagimių. Išsivysčiusiose šalyse sergančiųjų įgimtos širdies ydomis yra daugiau negu įgytomis (reumatinėmis). Įgimtos širdies ydos randamos apie 1 proc. gimusių kūdikių (išskyrus mitralinio vožtuvo prolapsą, dviburį aortinį vožtuvą).

Dažniausiai pasitaikančios įgimtos širdies ydos naujagimiams yra šios:

-       Skilvelių pertvaros defektas – 30,5 proc.

-       Prieširdžių pertvaros defektas – 9,8 proc.

-       Atviras arterinis (Botalo) latakas – 9,7 proc.

-       Plaučių arterijos angos susiaurėjimas – 6,9 proc.

-       Aortos lanko susiaurėjimas (koarktacija) – 6,8 proc.

-       Aortos angos susiaurėjimas – 6,1 proc.

-       Falo tetrada – 5,8 proc.

-       Stambiųjų kraujagyslių transpozicija – 4,2 proc.

-       Išlikęs arterinis kamienas – 2,2 proc.

-       Triburio vožtuvo neišsivystymas – 1,3 proc.

-       Kitos – 16,5 proc.

 

Įgytos širdies ydos, tai širdies vožtuvų pažeidimas, dėl kurio sutrinka mechaninė veikla:

a) vožtuvų kraštams suaugus, susiaurėja anga ir dėl to atsiranda kliūtis kraujui tekėti (angos stenozė);

b) vožtuvo kraštams nuplyšus ar vožtuvui įtrūkus, jis nepajėgia užsidaryti ir dėl to dalis kraujo grįžta atgal (vožtuvo nesandarumas).

- Dažniausia įgytų širdies ydų priežastis – reumatas ir infekcinis endokarditas. Rečiau širdies vožtuvus pažeidžia kitos ligos – sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, mechaninės traumos.

- Dažniausiios įgytos širdies ydos – mitralinio vožtuvo prolapsas, mitralinė stenozė, mitralinio bei triburio vožtuvo nesandarumas.

- Širdies ydų simptomai ypač priklauso nuo ydos pobūdžio ir jos laipsnio. Sergantis neryškia yda žmogus labai ilgai gali jaustis beveik sveikas ir sulaukti senatvės. Tačiau, kai yda progresuoja ir pasiekia kritinį laipsnį, paciento sveikata labai pablogėja; jis dūsta, vargina širdies plakimas, kartais – arterijų embolijos, kai atplyšta krešulėlis širdyje.

Mitralinio vožtuvo prolapsas.

-       Dažniausiai tai nepiktybinė širdies liga ir ne tiek liga, kiek širdies struktūros variantas.

-       Gydytojai jį atpažįsta pagal būdingą trumpą širdies ūžesėlį ir traškantį papildomą širdies toną.

-       Mitralinis prolapsas gali sukelti veriančio ar duriančio pobūdžio skausmus krūtinėje, ekstrasistoles, kartais širdies vainikinių arterijų spazmus.

-       Dažniausiai mitralinis prolapsas žmogui nekenkia ir negydomas. Kai prolapsas ryškus, reikia vengti labai sunkaus fizinio darbo.

 

Mitralinė stenozė – tai sunki širdies yda, dažniausiai susiformuojanti jaunystėje. Moterimis ji būna 4 kartus dažniau nei vyrams. Kai sumažėja kairiosios atrioventrikulinės angos plotas ir pasiekia kritinį, labai pasunkėja kraujo nutekėjimas iš kairiojo prieširdžio į kairįjį skilvelį. Ligonis dūsta, iš pradžių nuo didelio, o vėliau ir nuo menkiausio fizinio krūvio. Dėl jos ligonis gali atsikosėti krauju, jam gali skaudėti krūtinę, atsirasti prieširdžių virpėjimas.

 

Mitralinio vožtuvo nesandarumas. Reumato sukeltas mitralinio vožtuvo nesandarumas nėra pati dažniausia širdies yda. Kur kas dažniau mitralinis nesandarumas esti dėl širdies kairiojo skilvelio išsiplėtimo sergant kitomis širdies ligomis – kardiomiopatijomis, ischemine, hipertonine širdies liga. Susitraukiant kairiajam širdies skilveliui, kraujas srove ne tik teka į priekį, t.y. aortą, bet ir priešinga kryptimi į kairįjį prieširdį. Ilgus metus širdis gali susidoroti su padidėjusiu krūviu. Jeigu padidėja arterinis kraujospūdis, pakinta aortinis vožtuvas arba prasideda prieširdžių virpėjimas, labai pablogėja ligonio būklė. Tuomet atsiranda dusulys ir kiti kairiojo širdies skilvelio nepakankamumo požymiai. Deja, tokį pacientą gali išgelbėti tik kardiochirurgai, protezuodami mitralinį vožtuvą.

 

Aortinė stenozė – tai palyginti reta širdies yda. Ji gali būti ne tik reumatinė, bet ir įgimta, arba senstant (apie 40 – 50 metus) susiformavusi kalkėjant iš prigimties pakitusios struktūros ir formos dviejų pusmėnulinių burių aortiniam vožtuvui.  

Srities specialistai:


Į viršų