Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Skoliozė (stuburo iškrypimas)

Skoliozė – tai stuburo išlinkimas į šoną, kuris sukelia vidinių žmogaus organų funkcijos sutrikimus. Nukenčia kvėpavimo ir nervų sistema, sutrinka širdies veikla, pablogėja skrandžio ir žarnyno veikla.


Pirmieji skoliozės požymiai pasireiškia 6 – 8 vaiko gyvenimo metais, kai jis pradeda eiti į mokyklą. Pirmieji skoliozės požymiai labai akivaizdūs, todėl juos pastebėti nėra sunku:

1. Pečiai ir mentės kaulai turi būti viename lygyje.

2. Atkreipkite dėmesį į šonkaulius. Ar vaikui pasilenkus neatsiranda vadinamoji “šonkaulių kupra”, kai kairė nugaros pusė aukščiau už dešinę, arba atvirkščiai?

3. Sveikas stuburas turi būti išlinkęs į priekį ties kaklu ir juosmeniu, o atgal - krūtinės ir kryžkaulio lygyje. Jei pastebėjote, kad vaiko nugara lygi, kaip styga, be to, dar mentės išsiskyrusios į šalis - tai nenormalu.

4. Skoliozės požymis yra ir vadinamoji talijos trikampių asimetrija. Paprašykite vaiką laisvai nuleisti rankas ir palyginkite erdves tarp rankų ir šoninio liemens paviršiaus. 

 

Polinkis šiai ligai paveldimas – jeigu serga nors vienas iš tėvų, greičiausiai jos neišvengs ir vaikas. Dažnai stuburą neigiamai veikia asimetrinė apkrova dėl skirtingo kojų ilgio. Aktyviuoju vaiko augimo periodu kojos gali augti nevienodai. Skoliozė greitai vystosi ir dėl ilgai išlaikomos neteisingos kūno padėties.

 

Skoliozės rūšys: kaklo, krūtinės, juosmens srities stuburo iškrypimai; o taip pat kombinuoti, kai iškrypimas yra keliose srityse.

 

Gydymas

  • Vaikui negalima sportuoti, prieš tai nepasikonsultavus su gydytoju.
  • Dideli fiziniai krūviai gali dar labiau susilpninti stuburą.
  • Konservatyvūs gydymo metodai (stabilizacija, ištiesinimas) efektyviausi aktyvaus vaiko augimo periodu (iki 12 – 14 metų) ir tik I – II ligos stadijose.
  • Gydant taikomas visas veiksmų kompleksas: manualinė terapija, gydomasis masažas, kartais net kojų asimetrijos korekcija.
  • III – IV skoliozės stadijos iškrypimų visiškai išgydyti paprastai neįmanoma. Skoliozę gydo chirurgas ortopedas.

Į viršų