Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Vaikų išvaržos

Išvarža – tai vidaus organo ar jo dalies išvirtimas į poodį arba įsiveržimas į tarpraumeninį tarpą. Dažniausiai (95 proc. atvejų) vaikams būna kirkšnies išvaržų, rečiau – bambos, diafragmos, stemplės angos bei randų išvaržos (pastarosios dažniausiai susidaro blogai sugijus pooperaciniams randams).

Kūdikiams ir vaikams beveik visos išvaržos yra įgimtos.

 

Simptomai

  • Išvaržas dažniausiai nustato pačios mamos, maudydamos ar perrengdamos kūdikį ar vaiką.
  • Paprastai kirkšnies srityje matyti iškilimas, kartais nusileidžiantis į kapšelį. Paspaudus tas iškilimas lengvai išnyksta, išvaržos turinys sulenda į pilvo ertmę.
  • Vaiko elgesys pasikeičia, jei išvarža įstringa. Tada atsiranda stiprūs skausmai, vaikas gali pradėti vemti. Tuomet būtina skubiai kreiptis į gydytojus.

 

Kirkšnies išvarža, arba vandenė. Kirkšnies išvaržos ypač dažnai būna neišnešiotiems kūdikiams. Išoriškai išvarža atrodo kaip gumbelis arba patinimas. Kirkšnies, baltosios linijos išvaržas reikia operuoti visas, nes jos savaime neišnyksta. Tinkamiausias laikas operacijai (jei išvarža nekliudo vaikui augti) – nuo 6 mėnesių. Jei bent kartą išvarža buvo įstrigusi, operuojami bet kurio amžiaus vaikai.

Diafragmos išvarža. Ši išvarža yra įgimta, plika akimi nematoma. Vienas jos požymių - gausiai atliejama pieno. Kūdikis atpila daug pieno, kuris užlieja plaučius, kosti.

Įstrigusi. Paprastai išvaržos neskauda ir ji gali daug mėnesių nesukelti jokių bėdų. Išskyrus, žinoma, tuos atvejus, kai gumbelis yra toje vietoje, kurioje jo neturėtų būti. Kad įstrigo, sakoma tada, kai į atvirą ertmę, išvaržos maišą, patekusios žarnos užsilenkia ir išsivysto žarnyno nepraeinamumas. Dažniausiai išvarža įstringa kūdikiams ir mažiems vaikams.

Bambos išvarža. Bambos išvarža – viena labiausiai paplitusių naujagimių patologijų. Dažniausiai išvarža atsiranda dėl priekinės pilvo sienelės defekto, per silpno bambos žiedo. Tuomet bambos išvaržą išprovokuoja stipresnis pilvo ertmės slėgis – stiprus kosulys, užkietėję viduriai ar ilgas verkimas. Jei bambutės žiedas neužsiveria iki 18 mėnesių, parodykite mažylį chirurgui. Jei žiedas ir odos išsikišimai dideli, kreipkitės į vaikų chirurgą. Bambos išvaržos paprastai savaime sugyja vaikams iki 2 – 3 metų. Jei bambos išvarža išlieka, operuojame prieš mokyklą, 5 – 7 metų. 


Į viršų