Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Vaikų tulžies pūslės akmenligė

Tulžies pūslės akmenligė – tai būsena, kai tulžies pūslėje ar latakuose iš tulžies elementų susidaro dariniai, vadinami akmenimis. Tulžis susideda iš vandens, tulžies rūgščių, cholesterolio, baltymų, fosfolipidų ir bilirubino. Dėl įvairių priežasčių sutrikus jų pusiausvyrai, po truputį formuojasi netirpūs kristalai, kurie sutrikdo tulžies pūslės sienelės funkciją, o vėliau virsta didesniais dariniais – akmenimis.

 

Simptomai

Tulžies akmenligės požymiai dažniausiai nepastebimi, liga besimptomė. Kitais atvejais pasireiškia akmenligės priepuoliai – kepenų diegliai. Priepuolį gali išprovokuoti menstruacijos, riebus, aštrus maistas, vibracija. Priepuolis trunka nuo keliolikos minučių iki kelių valandų, pasireiškia stipriu skausmu pilvo viršuje ar dešinėje pusėje (kartais nelokalizuotas), plinta į nugarą, dešiniąją ranką.

 

Tyrimai

Atliekami kraujo, išmatų tyrimai, kepenų fermentų įvertinimas. Taip pat – echoskopija ir specialus tyrimas – zondavimas (per dvylikapirštę žarną), ERCP (endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija), branduolinis magnetinis rezonansas, rentgenografija.

 

Gydymas

  • Tulžies akmenligės gydymas - tai priepuolio malšinimas vaistais. Ištikus priepuoliui būtinai reikia važiuoti į ligoninę.
  • Akmenligės gydymas gali būti operacinis ir neoperacinis. Operacijos metu pašalinami akmenys ar visa tulžies pūslė. Akmenligę galima  gydyti ir specialiais vaistais, kurie tirpdo akmenis.

 

Profilaktika

  • Liga gali kartotis, o jos išvengti padeda sveika gyvensena: fizinis aktyvumas, saikinga ir reguliari mityba, daržovių ir vaisių vartojimas. 


Į viršų