Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Vėjaraupiai

Vėjaraupiai – tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingas pūslinis odos išbėrimas bei karščiavimas. Tai viena dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų po gripo ir ūminių virusinių viršutinių kvėpavimo takų ligų.

 

Simptomai

  • Vėjaraupiai prasideda staiga karščiavimu iki 37,5–38,5°C, apetito stoka, kosuliu; 
  • Sergant vėjaraupiais, pažeidžiama oda ir gleivinės, o vidaus organuose (kepenyse, inkstuose, plaučiuose, smegenyse) atsiranda smulkūs nekrozės (žuvusių audinių) židiniai su kraujosruvomis. Jau pirmą, vėliausiai antrą, ligos dieną atsiranda vėjaraupių išbėrimas. Tai dėmelės, kurios greit virsta papulėmis. Jau pirmą dieną papulėse atsiranda pūslytės, pilnos skaidraus skysčio, apjuostos raudonu lankeliu. Išbėrimas dažnai prasideda nuo veido ir galvos, tą pačią dieną išberia nugarą, krūtinę, pilvą ir galūnes. Pūslytės yra vienkamerės, jų sienelės plonos. Dar 3–4 dienas atsiranda vis naujų išbėrimų. Trečią dieną pūslytės nuo vidurio pradeda džiūti. Susidaręs šašas po 1–2 savaičių nukrinta. Kartu išberia ir gleivinę (žiočių, skruostų, lūpų, dantenų, gomurio). Jos pūslytės greitai plyšta ir virsta opelėmis. Pūslyčių gali būti ir išorinėje ausies landoje, akių junginėje, nosies, lytinių organų gleivinėje; 
  • Vėjaraupių išbėrimas niežti, todėl kasomasi. Patekus infekcijai, pūslytės virsta pūlinukais. 


Gydymas

  • Sergantįjį būtina izoliuoti, kad neužkrėstų aplinkinių. Gydytojas parinks tinkamą  gydymą atsižvelgdamas į ligos eigą, simptomus, imuniteto būklę, kitas ligas ir rizikos veiksnius.

 

Profilaktika

  • Vengti kontakto su sergančiais, pasiskiepyti.

Į viršų

Susijusi informacija