Avevita klinika

Dažniausiai pasitaikančios ligos

Atgal
Živ ir aids

ŽIV ir AIDS

ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) gali sukelti įgytą imunodeficito sindromą (AIDS). ŽIV – grėsmingas virusas ir sunki liga, nusinešusi jau 25 mln žmonių gyvybes. Manoma, kad ŽIV šiuo metu nešioja apie 40 mln žemės gyventojų. Pirmą kartą ŽIV, AIDS aprašyta 1981 metais.

Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV ir AIDS) neturi savo metabolizmo sistemos, dėl to turi atakuoti gyvas ląsteles, kad panaudotų jų metabolizmą savo kopijoms susikurti. ŽIV atakuoja kai kurias ląsteles, būtinas sveikai imuninei sistemai, kartu ir dalį baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų), vadinamų T, o kitaip – CD4 limfocitais. Galimi du pirminės ŽIV infekcijos pasireiškimo variantai –  vienu atveju, užsikrėtęs žmogus nuo vienos iki šešių savaičių po užsikrėtimo gali negaluoti (panašiai kaip sergant gripu), kitu atveju jokių simptomų nebūna. Netgi jei jokių simptomų nėra, infekuotas ŽIV žmogus gali užkrėsti kitus žmones. Jei žmogaus kraujyje nustatomi antikūnai prieš ŽIV, jis laikomas ŽIV teigiamu (ŽIV+). Užsikrėtęs žmogus ilgą laiką gali gerai jaustis, nors infekcija žmogaus organizme yra aktyvi, t.y. virusas nuolat dauginasi ir gali pažeisti ar infekuoti naujus kraujo kūnelius. CD4 ląstelių kiekis kraujyje lėtai mažėja, ir po kelerių metų, nusilpus imuninei sistemai, infekuotam asmeniui pasireiškia AIDS simptomai. Užsikrėtus ŽIV ir nesigydant, AIDS atsiranda maždaug po devynerių metų.

AIDS (įgytas imunodeficito sindromas) – tai yra būklė, kuri atsiranda, kada ŽIV virusas būna nužudęs daug baltųjų kraujo kūnelių, ir imuninė sistema nebegali atpažinti į organizmą patenkančių jam pavojingų medžiagų (antigenų) ir adekvačiai reaguoti atakuojant infekcijoms.

 

Simptomai

 • Nuovargis;
 • Nepaaiškinamas svorio kritimas;
 • Pasikartojantys plaučių ir odos pažeidimai, nereaguojantys į įprastą gydymą;
 • Karščiavimas;
 • Padidėję limfmazgiai;
 • Viduriavimas;
 • Mažos, gilios opos, po to virstančios į pūsles;
 • Prakaitavimas naktį.


Užsikrėtimo ŽIV būdai:

 • Nesaugus seksas (nesisaugant prezervatyvu);
 • Infekavimas per kraują, kai naudojamasi užkrėsta adata ar perpilant užkrėstą kraują;
 • Motina gali užkrėsti vaiką: vaikas gali užsikrėsti nėštumo metu, gimdymo metu ar po gimimo, per mamos pieną;
 • Paprastai socialiai bendraujant su ŽIV teigiamais žmonėmis, virusu neužsikrečiama.

Prevencija

Prezervatyvo naudojimas – tai nėra garantuotas metodas išvengti infekcijos, bet prezervatyvo naudojimas pakankamai sumažina riziką. Reikia vengti intraveninių narkotikų bei nesidalinti adatomis ir švirkštais su kitais. Vengti kraujo perpylimo tose šalyse, kur perpilamas kraujas netikrinamas dėl ŽIV. Žmonės, kurie jau infekuoti ŽIV, ar priklauso didelei rizikos grupei, negali būti kraujo, spermos ir organų donorais.

 

Jei galiu būti infekuotas, ką reiktų daryti:

Turite pasikonsultuoti su gydytoju, kad gautumėte patarimų, būtumėte ištirtas, o prireikus – ir gydomas. Dauguma atvejų, gydytojas patars jums atlikti tyrimus praėjus trims mėnesiams po galimo užsikrėtimo. Jei jūs neseniai netyčia galėjote būti infekuotas, arba jūsų partneris yra ŽIV teigiamas, kai kuriais atvejais gali būti pradėtas gydymas, skirtas ŽIV infekcijai išvengti. Geriausia, kai prevencinis gydymas būna pradedamas kelias valandas po susidūrimo su infekcija.

 

Gydymas

Nauji ir veiksmingesni vaistai kovoti su ŽIV bei sumažinti viruso kiekį kraujyje yra nuolat kuriami. Nelaimei, ŽIV yra labai aktyvus virusas, galintis keisti savo charakteristikas, mutuoti, sukurdamas naujus ŽIV variantus, kurie gali būti atsparūs gydymui skirtiems vaistams. Viruso atsparumui sumažinti ir kovoti su virusu įvairiapusiškai, galimi tokie gydymo būdai:

 • Antivirusiniai vaistai, kurie sustabdo viruso dauginimąsi organizme;
 • Specifinis gydymas tų infekcijų, kurios atsiranda kaip ŽIV infekcijos pasekmė (oportunistinių infekcijų gydymas);
 • Vakcinacija prieš tokias ligas, kaip gripas, pneumonija ir infekcinis hepatitas;
 • Gydymas tų simptomų, kurie susiję su ŽIV infekcija ir AIDS (pvz.: pykinimo, apetito praradimo gydymas).

Į viršų