Burnos higiena ir profilaktinė priežiūra

Profesionali burnos higiena – tai neskausminga procedūra, kurią atliekant reguliariai galima užkirsti kelią dantų skausmui ir brangiam gydymui. 

Ši procedūra – tai ne tik prevencinė priemonė nuo įvairių dantų ar dantenų problemų, bet ir pirmasis gydymo etapas prieš terapines, chirurgines, dantų balinimo, protezavimo ir kitas odontologines procedūras.

Kodėl reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

Burnos higiena - tai praktika, kuri padeda užkirsti kelią su dantimis susijusiomis ligomis, tokioms kaip ėduonis, įvairios dantenų ligos, blogas burnos kvapas (halitozė) ir panašiai. 

Daugelis iš mūsų dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiria pakankamai laiko. Net ir kasdieninė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda pilnai apsaugoti dantis. Nepakankamas dantų valymas gali sukelti nemažai problemų:

  • Dantų šepetėliu pašalinamos ne visos apnašos, ko pasekoje per laiką ant dantų likusios apnašos sukietėja ir susidaro dantų akmenys. Dantų akmenys yra puiki niša kauptis bakterijoms, kurios sukelia ne tik dantų kariesą, bet ir burnos gleivinės bei periodonto ligas.
  • Ant dantų susikaupę akmenys yra matomi.
  • Per laiką į apnašas, akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos, ko pasekoje patamsėja dantų spalva, taip pat gali atsirasti blogas kvapas.
  • Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Prie dantų apnašų kaupiasi įvairios bakterijos, kurios blogina žandikaulio kaulo būklę.
  • Dantų akmenų atsiradimui gali turėti įtakos ir Jūsų genetika, seilių sudėtis ar kitos ligos. Reguliariai neprižiūrint dantų, apnašos gali pradėti tirpinti kaulą, ko pasekoje dantys pradeda klibėti ir iškrenta. Tokiu atveju gali išvystyti periodontitas. 
Kaip dažnai reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

Profesionalios burnos higienos poreikio dažnumas priklauso nuo akmenų kaupimosi intensyvumo, paciento skiriamo laiko ir dėmesio dantų priežiūrai bei klinikinės situacijos burnoje.

Mūsų klinikos specialistai profesionalią burnos higieną rekomenduoja atlikti:

  • 1 kartą metuose – jeigu Jūsų dantys yra sveiki, neturite periodonto problemų, dantenų uždegimo ir pan., o savo dantų priežiūrai namuose skiriate tiek laiko, kiek patarė burnos higienos specialistas.
  • Kas 3–4 mėnesius – jeigu Jums nepavyksta gerai išsivalyti dantis ir apnašos, akmenys kaupiasi daug dažniau, jeigu rūkote, geriate daug kavos, turite didesnį polinkį dantų apnašų kaupimuisi ir dantų akmenų formavimuisi. Taip pat jeigu sergate sisteminėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu), turite periodontologinių problemų, nešiojate breketus ir t.t. 
  • Iš karto – jeigu Jūsų dantenos tapo itin jautrios, iš burnos pradėjo sklisti nemalonus kvapas, ėmė matytis dantų šaknys ir panašiai. 

Reikia pabrėžti, jog valymasis dantų šepetėliu du kartus per dieną ir dantų siūlo naudojimas nėra pakankama visavertės burnos priežiūra. Tarpdančiuose, krūminiuose ar protiniuose dantyse besikaupiantys maisto likučiai, apnašos, galiausiai paveikia dantį.

Kaip vyksta profesionalios burnos higienos procedūra?

Profesionalios burnos higienos procedūrą mūsų klinikoje atlieka burnos higienos specialistas. 

Ši procedūra užtrunka 45–60 minučių. Tam tikrais atvejais, pvz.: atliekant higieną pirmą kartą arba turint ypatingai daug apnašų ir pan., gali tekti apsilankyti ir porą kartų. 

Burnos higienistas procedūros metu atidžiai ir nuosekliai nuvalo ne tik dantų paviršių, bet ir tarpdančius, implantus ir protezus, kad jie tarnautų ilgiau.

Profesionalios burnos higienos eiga:

  • Burnos higiena pradedama nuo dantų apnašų ir akmenų pašalinamo ultragarsiniu skaleriu. Ultragarsinis skaleris – tai specialus aparatas, turintis aukštus dažnio virpesius, kurių dėka efektyviai nuvalomos minkštos ir kietos dantų apnašos, pašalinamų dantų akmenys.
  • Rankiniais instrumentais šalinami nešvarumai iš tarpdančių ir kitų sunkiau pasiekiamų vietų. Jeigu procedūros metu yra jaučiamas skausmas, Jums gali būti atlikta vietinė nejautra.
  • Sodapūte naikinamos pigmentinės dėmės, kurios susidarė geriant ir vartojant dažančius produktus, dėl rūkymo, kavos gėrimo.
  • Specialia pasta poliruojamas dantų paviršius.
  • Burnos higienos specialistas pakomentuoja Jūsų dantų būklę, t.y. ar nesiformuoja kariesas ir ar nereikia kreiptis į bendrosios praktikos odontologą apžiūrai bei gydymui, ar teisingai prižiūrite dantis ir, jeigu reikia, pamoko, kaip taisyklingai valyti dantis, prižiūrėti tarpdančius ar implantus, išsirinkti tinkamiausią dantų pastą ir kitas burnos ertmės priežiūros priemones bei numato kitą vizitą profilaktiniam patikrinimui.
Kaip elgtis po profesionalios burnos higienos procedūros?

Po šios procedūros rekomenduojama nevalgyti bent 1 valandą. 

Jei procedūros metu Jums buvo atliktas nuskausminimas, reikėtų palaukti kol tirpimas praeis, nes kitaip galite susižaloti lūpą ar žandus.

Po procedūros visą dieną reikėtų vengti maisto, kuris lengvai dažo (burokėlių, uogų, šviežiai spaustų sulčių ir pan.), taip pat negerti kavos, stiprios arbatos, raudono vyno ir kt.

Jeigu procedūros metu papildomai buvo atlikta fluoridų aplikacija, parą laiko reikėtų vengti pieno produktų vartojimo. Piene esantys kalcio jonai, reaguodami su fluoro jonais, mažina fluoridų veiksmingumą.

Mūsų specialistai rekomenduoja susilaikyti nerūkius bent 24 val. po procedūros. Rūkymas gali pakenkti dantenų gijimui.

Po burnos higienos procedūros rekomenduojame pakeisti senas dantų priežiūros priemones į naujas (dantų šepetėlis, vieno danties šepetėlis, tarpdančių šepetėliai ir kt.).

Po procedūros galite jausti nedidelį diskomfortą ar dantenų jautrumą. Taip pat gali atsirasti ir nedidelis dantų jautrumas į karštą ar šaltą dirgiklius. 

Siekiant numalšinti dantenų sudirgimą galima naudoti skalavimo skystį su chlorheksidinu, tačiau rekomenduojame naudoti tik 2-3 dienas 2 kartus per dieną.

Sužinokite daugiau arba palikite atsiliepimą.
Sutinku, kad mano atsiliepimas būtų viešai publikuojamas šioje svetainėje